Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Tata będzie produkowała AW119

Lotnictwo cywilne, 18 lutego 2010

AgustaWestland i Tata Sons zawarły umowę o utworzeniu spółki joint-venture, montującej śmigłowce AW119. Indyjski koncern będzie jedynym producentem maszyny.

</span>Pierwsze AW119 mają opuścić nowe zakłady w 2011, a docelowa produkcja powinna osiągnąć 30 egz. rocznie i zaspokoić potrzeby światowego rynku / Zdjęcie: AgustaWestland

Umowa została podpisana 16 lutego pomiędzy prezesami obu podmiotów: Giuseppe Orsim i Ratanem Tata. Spółka joint-venture będzie odpowiedzialna za montaż śmigłowców, natomiast Włosi - za marketing i sprzedaż maszyn na światowym rynku.

Kadłuby AW119 (na razie nieuzbrojone, docelowo kompletne) powstają w Polsce, w niedawno wykupionych przez AgustaWestland zakładach w Świdniku (zobacz: PZL Świdnik sprzedane).

Zawarte dwa dni temu porozumienie związane jest z przetargiem indyjskich wojsk lądowych na lekki śmigłowiec rozpoznawczy. AgustaWestland oferuje w nim maszynę, opartą o AW119 (wymogiem strony indyjskiej jest ich produkcja we własnym kraju).

Dla koncernu Tata, którego ubiegłoroczne obroty osiągnęły niemal 71 mld USD, jest to kolejne przedsięwzięcie, związane z rynkiem specjalnym. Konglomerat, posiadający przedsiębiorstwa o różnym profilu produkcji, stał się w ostatnim okresie cennym partnerem dla zachodnich przedsiębiorstw, oferujących swoje uzbrojenie i wyposażenie wojskowe - głównie pancerne oraz lotnicze - dla indyjskich sił zbrojnych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.