Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Litwa zainteresowana Leopardami 2

Strategia i polityka, Wojska lądowe, 26 lipca 2023

Minister obrony Litwy Arvydas Anušauskas poinformował media, że jeszcze w tym tygodniu zostanie podpisany list intencyjny z niemieckim przemysłem obronnym, w sprawie zakupu czołgów Leopard 2. Inicjatywa jest związana z planami utworzenia batalionu czołgów w zapowiedzianym procesie formowania litewskiej dywizji.

Koszt zakupu przez Litwę czołgów wraz z amunicją i pakietem wsparcia może wynieść nawet 2 mld EUR / Zdjęcie: Bundeswehr

Litwini oficjalnie nie podali żadnych szczegółów na temat rozważanej transakcji. Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami medialnymi zakup miałby dotyczyć 54 czołgów. Media, powołując się na słowa doradcy prezydenta Litwy ds. obronnych, Kęstutisa Budrysa, mówią o kwocie nawet 2 mld EUR. Byłby to więc największy zakup obronny w historii Litwy. Kwota ma obejmować nie tylko czołgi, ale też amunicję, pakiet logistyczny i inne zasoby

Nie uzasadniono z czego wynika zainteresowanie Wilna niemieckim czołgiem. Minister Anušauskas skomentował to jedynie, mówiąc, że decyzję polityczną poprzedzają rekomendacje wojska. Wiele jednak jest uzależniane od uzyskania stałego źródła finansowania zakupu.

Wilno w marcu br. zapowiedziało., że chce utworzyć dywizję, a na początku maja zostało to zatwierdzone przez Radę Bezpieczeństwa Narodowego. W skład dywizji ma wchodzić batalion czołgów, aby była to pełnoprawna formacja grupująca różne rodzaje wojsk, w tym także komponent wojsk zmechanizowanych / zmotoryzowanych, artylerię lufową i rakietową, wsparcie logistyczne i inżynieryjne oraz komponent przeciwlotniczy. Proces formowania dywizji ma być rozłożony na lata z terminem do 2030.

Pierwotnie zakładano, że potrzebne zmiany legislacyjne w tym kierunku zostaną wprowadzone w czerwcu br., jednak posiedzenie parlamentu w tej sprawie przełożono na wrzesień. Szacuje się, że roczny koszt formowania dywizji będzie wynosił ok. 200 mln EUR. Równolegle planuje się utworzenie nowego poligonu, gdzie będzie można ćwiczyć manewry. Rozbudowa infrastruktury szkoleniowej wynika nie tylko z formowania dywizji, lecz także rosnącej obecności wojsk sojuszniczych na Litwie, w tym obiecywanej przez Niemcy brygady Bundeswehry (Litewska dywizja coraz bliżej, 2023-05-09).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.