Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Ukraiński kajak bojowy

Konflikty zbrojne, Bezzałogowce, Przemysł stoczniowy, Wojska specjalne, 10 sierpnia 2023

Siły Zbrojne Ukrainy (ZSU) na poligonie w obwodzie kijowskim testują kajak bojowy Połoz-M16, który wcześniej przeszedł testy fabryczne. Zaprojektowała go i zbudowała stocznia Adamant. Kajak można wyposażyć w napęd elektryczny. Plany przewidują, że w tej wersji może być bezzałogowy i zdalnie sterowany.

W podstawowej wersji ukraiński kajak bojowy Połoz-M16 obsadza dwóch żołnierzy. Jako uzbrojenie pokładowe mają oni do dyspozycji automatyczny granatnik UAG-40 / Zdjęcie: mil.in.ua

W wersji podstawowej załogę kajaka stanowi 2 żołnierzy. Jego ładowność wynosi 480 kg. Zaplanowano także wersje 1- i 3-osobowe. Kajak Połoz-M16 może służyć do operacji dywersyjnych, ale też do ewakuacji rannych.

Uzbrojenie Połoz-M16 stanowi umieszczony na dziobie ukraiński granatnik automatyczny UAG-40 kal. 40x53 mm. Masa granatnika wynosi 18 kg bez trójnogu i amunicji. Może on efektywnie strzelać na odległość 2,2 km. Granatnik tego typu był opracowywany od 2011.

Kajak bojowy Połoz-M16 przy pomoście na poligonie, gdzie jest testowany przez żołnierzy ZSU / Zdjęcie: mil.in.ua

Korpus kajaka zbudowano z materiału odpornego na mrozy i upały. Łatwo też go naprawiać (na przykład sklejać po przestrzeleniu). Na dalsze wyprawy kajak może być wyposażony w płyty kuchenne, a także specjalne czajniki, hamaki, maczetę i mały namiot. Jeśli byłaby taka potrzeba, silnik elektryczny może być wymieniony na spalinowy. Kajak można zrzucać ze śmigłowca, a nawet – na specjalnej platformie – z samolotu.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2025 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.