10 sierpnia 2023 o 23:10 UTC z kosmodromu Wostocznyj wystartowała rakieta nośna Sojuz-2.1b z blokiem przyspieszającym Friegat-M. Na jej pokładzie znajdowała się sonda księżycowa Łuna 25. Po ponad godzinie od startu oddzieliła się ona od trzeciego stopnia nosiciela. Po 5,5 doby sonda ma znaleźć się na orbicie Księżyca. Po wyhamowaniu powinna osiągnąć orbitę kołową o wysokości 100 km, na której ma operować od 3 do 7 dób.
Lądownik sondy ma wylądować w pobliżu krateru Bogusławskiego. Obszary rezerwowe znajdują się w pobliżu kraterów Manzini i Pentland-A. Urządzenie będzie badać strukturę wewnętrzną Księżyca i prowadzić eksplorację zasobów naturalnych, w tym wody, a także badać wpływ promieniowania kosmicznego i elektromagnetycznego na powierzchnię naszego naturalnego satelity.
Rosja wznowiła misje księżycowe po 47 latach. Poprzednia sonda – Łuna 24 wystartowała w 1976.
Luna 25 jest dość prostym statkiem kosmicznym w porównaniu z sondami radzieckiego programu księżycowego. Przy masie 615 kg bez paliwa masa jego urządzeń badawczych wynosi zaledwie 30 kg. Zestaw składa się z 9 instrumentów naukowych.