Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Indyjska misja słoneczna

Astronautyka, Strategia i polityka, 03 września 2023

Wczoraj, 2 września 2023 o 11:50 indyjskiego czasu standardowego (06:20 UTC) z ośrodka kosmicznego Satish Dhawan wystartowała rakieta nośna Polar Satellite Launch Vehicle (PSLV) XL. Na jej pokładzie znajdował się satelita Aditya-L1. Tak rozpoczęła się pierwsza indyjska misja związana z badaniem Słońca.

Rakieta nośna PSLV XL startuje z sondą kosmiczną Aditya-L1 z ośrodka kosmicznego Satish Dhawan / Zdjęcie: ISRO

Aditya-L1 zmierza do punktu Lagrange'a L1 Ziemia-Słońce. Będzie pierwszym indyjskim statkiem kosmicznym, który leci w to miejsce.

ISRO (Indian Space Research Organization) oczekuje, że misja Aditya-L1 przyczyni się do badań Słońca, ze szczególnym uwzględnieniem pogody kosmicznej i wiatru słonecznego. Kluczowe cele naukowe misji to pomoc w lepszym zrozumieniu zjawiska nagrzewania koronalnego, czyli tego, w jaki sposób korona słoneczna – jego zewnętrzna atmosfera – ma znacznie wyższą temperaturę niż powierzchnia samego Słońca, a także zbadanie, w jaki sposób korona przyspiesza wiatr słoneczny.

Aditya-L1 ma masę 1475 kg. Przenosi 7 instrumentów, które będą wykorzystywane do badania Słońca. Sonda została skonstruowana we własnym zakresie przez ISRO. Oczekuje się, że będzie działać przez co najmniej 5 lat.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.