PGZ i Javelin Joint Venture (JJV), spółka Raytheon i Lockheed Martin, zawarły porozumienie (MoU) dotyczące produkcji systemu przeciwpancernego Javelin w Polsce.
W celu wsparcia rosnącego bieżącego, jaki i przyszłego zapotrzebowania, które wynika z coraz większych obaw o bezpieczeństwo regionalne w Europie, PGZ i JJV podpisały MoU, w celu zbadania możliwości utworzenia zakładu montażu końcowego i produkcji komponentów tej broni w Polsce. Umowa ta ustabilizuje przyszłą produkcję systemu Javelin dla sił zbrojnych USA, zapewniając jednocześnie wyjątkowe możliwości dla polskiego przemysłu.
– Wspólnie z PGZ badamy szereg możliwości wykorzystania umiejętności i wiedzy polskiego przemysłu do wspólnej produkcji Javelin – powiedział Andy Amaro, prezes Javelin Joint Venture i dyrektor programu Javelin w Raytheon. – Wraz z rosnącym popytem na ten system, nasi nowi partnerzy przemysłowi mogą odegrać istotną rolę we wspieraniu produkcji i dostarczaniu tego sprawdzonego w boju uzbrojenia działającego w systemie odpal i zapomnij dla użytkowników na całym globie.
W czerwcu 2021 Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) ukończyły szkolenie operatorów Javelin i uzyskały certyfikaty do serwisowania i obsługi tego systemu, a także prowadzenia własnych szkoleń. Po ukończeniu szkolenia, nowi operatorzy wystrzelili pociski Javelin podczas pokazu w Toruniu.
– To partnerstwo wzmocni nasze relacje z Polską i zapewni jej zdolności odstraszania, niezbędne do wzmacniania bezpieczeństwa kraju - powiedział Dave Pantano, wiceprezes Javelin Joint Venture i dyrektor programu Javelin w Lockheed Martin. – Porozumienie pozwala nam rozwinąć strategiczne, długoterminowe partnerstwo międzynarodowe z PGZ i stworzyć scenariusz korzystny zarówno dla Polski, jak i USA, aby dostarczać naszym klientom to sprawdzone rozwiązanie.
Javelin jest rozwijany i produkowany przez JJV, spółkę należącą do Raytheon w Tucson w Arizonie i Lockheed Martin w Orlando na Florydzie. Do tej pory JJV wyprodukowała ponad 50 000 pocisków Javelin i ponad 12 000 modułów celowniczych, z układem sterowania wielokrotnego użytku. Javelin jest obecnie używany w 23 krajach, a Polska jest pierwszym klientem zagranicznym, który pozyskał system Javelin w wariancie F.