Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Misja NROL-107 wystartowała

Wojska kosmiczne, Astronautyka, Nowe technologie, 10 września 2023

Dziś, 10 września 2023 o 8:47 czasu lokalnego z Space Launch Complex-41 stacji US Air Force na Cape Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta nośna ULA (United Launch Alliance) Atlas 5. Tak rozpoczęła się misja NROL-107 realizowana na rzecz National Reconnaissance Office (NRO). Na pokładzie rakiety znajdował się satelita obserwacyjny SilentBarker. Na polecenie NRO ULA zakończyła transmisję internetową ze startu około trzy i pół minuty po starcie, po zrzuceniu owiewki ładunku.

Rakieta nośna Atlas 5 startuje do misji NROL-107 / Zdjęcie: ULA

Satelita SilentBarker został zbudowany na zlecenie NRO i US Space Force. Ma trafić na geostacjonarną orbitę okołoziemską. Satelita jest wyposażony w zestaw czujników do obserwacji obiektów w Kosmosie. Obserwacja Ziemi będzie zadaniem drugoplanowym.

Misja obserwacyjna NROL-107 jest przedostatnim wystrzeleniem Atlas 5 w przestrzeń kosmiczną na rzecz NRO. Pierwotnie start miał nastąpić 29 sierpnia, ale został opóźniony z powodu huraganu Idalia. Druga próba, podjęta 9 września, ale została przerwana z powodu problemu technicznego wykrytego podczas kontroli przed startem. Ostatnia misja rakiety Atlas 5 ma wystartować w 2024. Później w misjach związanych z bezpieczeństwem narodowym ma być stosowana nowa rakieta Vulcan Centaur. Pozostały zapas Atlas 5 został przeznaczony na potrzeby szerokopasmowej konstelacji Projektu Kuiper Amazona i wystrzeliwania załogowych kapsuł Starliner Boeinga.

NROL-107 był dopiero drugim wystrzeleniem rakiety ULA w 2023, a pierwszym Atlas 5 od prawie 10 miesięcy. Rakieta tego typu ostatni raz poleciała w listopadzie 2022. Wyniosła wówczas satelitę ekologicznego dla Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej. 

Obecnie planowana jest druga misja SilentBarker. Może ona wystartować do 2026. Oba satelity mają kontrolować operacje na orbitach geostacjonarnych, szczególnie te realizowane przez Chiny i Rosję. Mają mieć znacznie większe możliwości niż naziemne czujniki radarowe, którymi dysponują USA.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.