Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Precyzyjne bomby dla Pakistanu

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 03 marca 2010

Amerykanie dostarczają Pakistanowi 1000 naprowadzanych laserowo bomb, dla precyzyjnego zwalczania partyzantki na pograniczu z Afganistanem.

</span>GBU-12 Paveway II, podwieszane do amerykańskiego samolotu pokładowego / Zdjęcie: US Navy

Ppłk Jeffry Glenn, rzecznik prasowy USAF, poinformował wczoraj, że w styczniu zakończono dostawy tysiąca bomb lotniczych dla Pakistanu. Według doniesień agencyjnych chodzi o 700 bomb Mk 82, o masie 227 kg i 300 egz. Mk 84, o masie 907 kg.

Jednocześnie stwierdził, że w bieżącym miesiącu na miejsce przeznaczenia dotrze transport zestawów do precyzyjnego naprowadzania wiązką laserową. W ten sposób Pakistańczycy otrzymają bomby GBU-10 Paveway II oraz GBU-12 Paveway II.

Dzięki temu będą w stanie samodzielnie wykonywać precyzyjne uderzenia lotnicze na partyzantów, operujących na górskim pograniczu z Afganstanem, w tym talibów i przywódców goszczących ich plemion.

Amerykanie zapowiedzieli również przyspieszenie dostaw 18 samolotów F-16C/D Block 52, zamówionych na mocy umowy z grudnia 2007. Pierwotnie zakładano, że trafią one do odbiorcy do końca 2010 (zobacz: Prezentacja pakistańskiego F-16 Block 52). Ppłk Glenn zapewnił jednak, że stanie się to do czerwca bieżącego roku.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.