Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Koniec KB Łucz?

Przemysł zbrojeniowy, Służby państwowe, 19 września 2023

Ukraiński projektant i producent nowoczesnego uzbrojenia KB Łucz z Kijowa zwrócił się do rządu i GP Ukroboronprom z apelem o rozwiązanie problemów związanych z raportem Państwowej Służby Audytu. - Mocno naciągane stanowisko urzędników Państwowej Służby Audytu w sprawie zakazu wliczania zysku do ceny produktów stworzyło realne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego i obronności państwa. Wnioski Państwowej Służby Audytu budzą zdziwienie i oburzenie, powodują nieporozumienia i pozwy w warunkach stanu wojennego, a materiały z kontroli przekazano organom ścigania. Na ich podstawie wszczęto postępowanie karne – napisano w komunikacie.

Testowy start pocisku przeciwokrętowego Neptun / Zdjęcie: KB Łucz

Problem wynika z raportu Państwowej Służby Audytu Ukrainy (DASU) z działalności Ministerstwa Obrony w 2022. Stwierdzono w nim naruszenia na kwotę 2,5 mld hrywien (ok. 290 mln PLN) w związku z tym, że producenci uzbrojenia i sprzętu wojskowego uzyskali zyski (na poziomie 5-10%). Według DASU, te pieniądze powinny zostać zwrócone przez przedsiębiorstwa. Formalnie wynika to z uchwały ukraińskiej Rady Ministrów nr 335 z 20 marca 2022, które powstało w warunkach rozpoczęcia pełnoskalowej wojny z Rosją. Obecnie ocenia się, że jakość tego aktu regulacyjnego była na tyle niska, że pozwala na interpretację, z której wynika, iż producenci uzbrojenia, i to wyłącznie krajowi, nie mogą włączać zysku w jego cenę. Uchwała ta została już uchylona, ale można ją wykorzystywać w ocenie finansów roku poprzedniego. Tymczasem zyski zostały już wydane na wynagrodzenia, modernizację, a nawet odbudowę zakładów produkcyjnych, które są systematycznie atakowane przez Rosjan.

KB Łucz jest najbardziej zaawansowanym technologicznie ukraińskim przedsiębiorstwem sektora zbrojeniowego. Jego produkty to m.in. pocisk przeciwokrętowy Neptun (Produkcja drugiego dywizjonu Neptunów, 2022-01-27), który obecnie jest modyfikowany do niszczenia celów naziemnych, pocisk dalekiego zasięgu Wiłcha i rakietowy kompleks przeciwpancerny Stugna. Wszystkie te typy uzbrojenia są używane w wojnie z Rosją i odgrywają w niej krytyczną rolę.

Problem dotyczy nie tylko KB Łucz. Ukraińskie zakłady pancerne poinformowały, że Państwowe Biuro Śledcze (DBR) przygotowuje sprawę karną przeciwko spółce na podstawie raportu Państwowej Służby Audytu. Zarzuty oparte są na tej samej podstawie, co w przypadku KB Łucz. Przedsiębiorstwo miało wyrządzić straty państwu, uzyskując zyski ze sprzedaży sprzętu wojskowego na potrzeby Sił Zbrojnych Ukrainy.

Sprawy toczą się już kilka miesięcy. Nie wiadomo, jaki będzie ich dalszy ciąg. Władze przedsiębiorstw twierdzą, że w najgorszym przypadku prowadzone procedury mogą doprowadzić do ich upadków, z korzyścią dla Federacji Rosyjskiej.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.