Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Testy chińsko-tajlandzkiej haubicy

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 27 września 2023

Tajlandzki Instytut Technologii Obronnych (DTI, Defence Technology Institute) we współpracy z wojskami lądowymi przeprowadził testowe strzelania z prototypowej lekkiej haubicy holowanej CS/AH2 kal. 105 mm. Strzelania odbyły się na poligonie Khao Phu Lon i były obserwowane przez najwyższych przedstawicieli sił zbrojnych.

W dotychczasowych strzelaniach zrealizowano dwie misji ogniowe, prowadząc ogień na odległość 1,5 km i 11,4 km / Zdjęcie: DTI

Haubica CS/AH2 jest efektem współpracy tajlandzkich placówek badawczych z chińskim przedsiębiorstwem Poly Technologies i bazując na opracowaniach chińskiego koncernu Norinco. Pierwszą umowę o wartości 1,4 mln USD dotyczącą wykonania projektu prototypowej haubicy podpisano we wrześniu 2021. Natomiast 15 marca 2023 podpisano stosowne memorandum o współpracy, na podstawie którego miano zbudować prototypowe CS/AH2. Według komunikatu DTI zbudowano do tej pory dwie haubice tego typu.

Przeprowadzone niedawno strzelania podzielono na dwie fazy. W pierwszej strzelano 3 pociskami w kierunku wzgórza oddalonego o 1,5 km. W drugiej ogień prowadzono na odległość 11,4 km do celów na równinie. W tym przypadku wystrzelono 2 pociski. Strzelania miały potwierdzić celność CS/AH2.

Jak zauważono, haubice CS/AH2 różnią się od swojego pierwowzoru zaprezentowanego w 2021 w Zhuhai przez Norinco. Hamulec wylotowy, zamek i inne elementy są zbliżone do tych znanych z brytyjskich haubic L119 kal. 105 mm , które były montowane w Tajlandii. CS/AH2 mają też cyfrowy wyświetlacz wchodzący prawdopodobnie w skład systemu kierowania ogniem i układu nawigacji satelitarnej przypominający urządzenia stosowane na francuskich haubicach LG1 Mk III tego samego kalibru – również pozyskanych przez Tajlandię.

Rozwój lekkiej haubicy w Tajlandii należy wiązać z potrzebą zastąpienia przez to państwo przestarzałych systemów artyleryjskich. W linii pozostawać ma blisko 300 haubic kal. 105 mm, wśród których znajdują się najliczniejsze M425 (lokalne oznaczenie amerykańskiej M101) oraz brytyjskie L119 i włoskie Oto Melara Mod 56.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.