Brytyjski resort obrony podpisał z przemysłem obronnym umowę dotyczącą kolejnej fazy realizacji programu nowego okrętu podwodnego o napędzie jądrowym SSN-AUKUS. Pozwoli ona sfinansować fazę opracowania szczegółowego projektu i budowy prototypowej jednostki. Wartość porozumienia to 4 mld GBP (21,3 mld PLN).
Nowe okręty mają być budowane dla Royal Navy z udziałem sojuszników W. Brytanii w ramach inicjatywy AUKUS. Pierwszy okręt powinien wejść do służby w Royal Navy pod koniec lat 2030., zastępując stopniowo 7 OP typu Astute. Drugim odbiorcą tych jednostek ma być Australia, która planuje zakup 5 SSN-AUKUS. Pierwsza jednostka dla Royal Australian Navy powinna wejść do służby na początku lat 2040.
Umowa została podpisana z BAE Systems, Rolls-Royce i Babcockiem. Przedsiębiorstwa wezmą udział w projektowaniu, prototypowaniu i pozyskiwaniu komponentów o długim czasie dostawy na potrzeby pierwszych okrętów tego typu. Dzięki temu ich budowa będzie mogła się rozpocząć w najbliższych latach, utrzymując trwałość i stabilność łańcuchów dostaw.
Rozbudowie ulegnie też infrastruktura, w tym stocznia w Barrow-in-Furness (planuje się zatrudnienie w niej ponad 5000 pracowników) i zakład produkujący reaktory w Raynesway. BAE Systems podaje, że uruchomione finansowanie projektu SSN-AUKUS pokryje koszty prac do 2028 (Pierwsze próby AUKUS AI, 2023-05-26, Australijczycy tworzą ASA, 2023-05-08).