Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Yaogan IX na orbicie

Astronautyka, Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 09 marca 2010

ChRL wystrzeliła satelitę rozpoznawczego Yaogan IX. Może być on użyty do śledzenia okrętów US Navy na Pacyfiku.

Satelita został wyniesiony na orbitę przez rakietę Long March 4C, wystrzeloną 5 marca o 12:55 czasu pekińskiego z Jiuquan Satellite Launch Center w północno zachodniej prowincji Gansu. Na pokładzie Yaogan IX mają być prowadzone eksperymenty naukowe, a dzięki jego systemom obserwacyjnym będzie można badać zasoby Ziemi, czy analizować produkcję rolniczą, a także ostrzegać przed katastrofami środowiskowymi.

Yaogan IX będzie też wykorzystywany przez wojsko. Według doniesień chińskich mediów, to pierwszej generacji satelita systemu Naval Ocean Surveillance - odpowiednika amerykańskiego systemu White Cloud. Dzięki niemu będzie można obserwować trasy okrętów, a także wykorzystywać satelitę w systemie naprowadzania na nie rakiet balistycznych (ASBM, anti-ship ballistic missile).

Poprzednik satelity - Yaogan VIII został wystrzelony 14 grudnia 2009 z ośrodka Taiyuan północnej prowincji Shanxi. Yaogan VII Chińczycy wystrzelili 5 dni wcześniej. Część satelitów Yaogan jest wyposażonych w systemy elektrooptyczne, a część w radiolokacyjne.

Przed Yaogan IX satelity tej serii były wynoszone na orbity przez rakiety Long March 2D o mniejszych możliwościach. Może to oznaczać, że najnowsza wersja jest cięższa od poprzedników.


Drukuj Góra