Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Modernizacja szwedzkich Gripenów

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 11 marca 2010

Szwedzka agencja zamówień wojskowych FMV zleciła wczoraj Saabowi opracowanie modernizacji floty Gripenów miejscowych wojsk lotniczych. Prace zaplanowano na 4 lata.

</span>Z 204 zamówionych przez wojska lotnicze myśliwców JAS-39 Gripen, w służbie pozostaje mniej niż 140 egz. Dodatkowo 28 leasingują Węgrzy i Czesi. Docelowo Sztokholm zatrzyma w służbie ok. 100 samolotów i to one powinny stać się przedmiotem niedawno zleconej modernizacji / Zdjęcie: MO Szwecji

Większość szwedzkich Gripenów to samoloty wersji A/B (najstarsze mają za sobą 14 lat służby). 3 lata temu FMV zleciła modernizację 31 z nich do wariantu C/D. W ciągu najbliższych 4 lat Saab przygotuje kolejną ich przebudowę. Wczoraj spółka otrzymała zlecenie w tej sprawie, o wartości ok. 2 mld SEK (ok. 145 mln USD).

Celem programu jest uzyskanie rozwiązań, niezbędnych do zwiększenia potencjału tych samolotów. Zmiany powinny dotknąć przede wszystkim systemów łączności i samoobrony. Poprawie mają również ulec m.in. parametry pokładowej stacji radiolokacyjnej. Z Gripenami zostaną zintegrowane nowe typy uzbrojenia. Jednocześnie powinny zostać zmniejszone koszty obsługi i użytkowania tych samolotów.

Saab wykorzysta w pracach część doświadczeń z budowy głęboko zmodernizowanego modelu Gripen NG (zobacz: Gripen Demo powrócił do lotów), jednak pamiętać należy, że samolot ten został wyposażony m.in. w nowy silnik i stację radiolokacyjną ze skanowaniem fazowym, co nie jest planowane w zwykłej modernizacji Gripenów szwedzkich wojsk lotniczych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra