Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

EADS podejrzany o korupcję w Indiach

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 03 grudnia 2007

Według nieoficjalnych informacji, indyjskie władze nie podpiszą ostatecznego umowy z EADS w sprawie zakupu 197 śmigłowców AS 550 Fennec C3 z powodu skargi dotyczącego procesu przetargowego.

AS 550 Fennec C3 może stać się podstawowym śmigłowcem lekkim indyjskich sił zbrojnych. Może jednak - jeśli potwierdzą się zarzuty organów kontrolnych i Bella - spowodować poważne konsekwencje. Obecne podejrzenia nie sięgają najwyższych kręgów władzy, należy jednak pamiętać, że ostatnia wielka afera korupcyjna związana z anulowaniem zakupu dużej partii sprzętu artyleryjskiego Boforsa (lata 80.), doprowadziła do upadku rząd Radżiwa Gandhiego / Zdjęcie: Eurocopter

W październiku Indie wybrały dla swoich wojsk lądowych AS 550 Fennec C3 jako następcę floty 400 lekkich śmigłowców Alouette i Lama (indyjskie nazwy to odpowiednio Chetak i Cheetah). Oczekiwano, że do końca tego roku zostanie podpisana umowa o szacowanej wartości 600 mln USD na zakup pierwszej partii 197 helikopterów (Indie kupują 197 śmigłowców Fennec). 67 z nich miały dostarczyć francuskie zakłady Eurocoptera, a reszta miała zostać wyprodukowana przez Hindustan Aeronautics Limited.

Łącznie Indie mogą zakupić nawet 600 maszyn tego typu, jeżeli na identyczny zakup zdecyduje się lotnictwo marynarki wojennej. W pokonanym polu zostały amerykański Bell 407 i rosyjski Kamow Ka-226.

Ze względu na wcześniejsze zastrzeżenia i protest Bella, procesem wyboru śmigłowca zajęły się indyjskie organy kontrolne. Według miejscowej prasy, jeden z wysokich rangą członków agencji zakupów wojskowych stwierdził, że część zarzutów potwierdziła się, co przesądza o konieczności ponownego rozpisania przetargu.

Najważniejszym zarzutem jest to, że brat jednego z generałów wojsk lądowych, który był bezpośrednio włączony w proces wyboru śmigłowca, jest prezesem spółki - jedynego dystrybutora produktów EADS w Indiach. Przedstawiciele koncernu zaprzeczyli oskarżeniom, przyznali jednak, że zatrudnili brata generała. Dodali, że mają na świecie setki przedstawicieli i nie prowadzą szczegółowego rozpoznania ich koneksji rodzinnych. Rzecznik indyjskich wojsk lądowych odmówił komentarza w tej sprawie.

Sprawdzianem prawdziwości tych informacji będzie ewentualne, szybkie podpisanie kontraktu lub ogłoszenie nowego przetargu, co powinno być uczynione w przyszłym roku budżetowym, rozpoczynającym się 1 kwietnia 2008.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.