Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kanadyjskie Leo 2A4+ do Afganstanu

Wojska lądowe, 12 marca 2010

Przedstawiciele kanadyjskich wojsk lądowych poinformowali, że do końca roku do Afganistanu zostaną wysłane czołgi Leopard 2A4+.

</span>Od sierpnia 2007 w prowincji Kandahar działa 19 wypożyczonych z zapasów Bundeswehry czołgów Leopard 2A6M... / Zdjęcie: newwars.com

Pododdziały pancerne kanadyjskiego kontyngentu w Afganistanie (którego liczebność to 2830 żołnierzy), wykorzystują około dziesięciu z 20 wysłanych w 2006 Leopardów C2 oraz większość z dostarczonych bezpośrednio z Niemiec Leopardów 2A6M, a więc z pakietem dodatkowego opancerzenia, chroniącego przed wybuchami min.

Te ostatnie - w liczbie 20 egz. - zostały bezpłatnie wypożyczone Kanadzie z zapasów mobilizacyjnych Bundeswehry. Wcześniej jednak zostały przystosowane do misji afgańskiej w zakładach Krauss-Maffei Wegmann, otrzymując m.in. dodatkowy pancerz prętowy i bardziej wydajny system klimatyzacji.

</span>...rok wcześniej, we wrześniu 2006, Kanadyjczycy wysłali jako wzmocnienie swojego kontyngentu kilkanaście czołgów Leopard C2, czyli hybrydę podwozi posiadanego od końca lat 1970. modelu Leopard 1A3 i zakupionych później z Niemiec wież modelu A5. Pojazdy przed wysłaniem otrzymały m.in. dodatkowe opancerzenie, widoczne doskonale na wieży i bokach kadłuba / Zdjęcie: MO Kanady

Jednocześnie Kanada kupiła z zapasów holenderskich 80 Leopardów 2A4 (i dodatkowo 15 z Niemiec, z przeznaczeniem na części zamienne) oraz 40 Leopardów 2A6. Te pierwsze zostały przezbrojone w Niemczech w działa Rheinmetalla 120-mm-Glattrohrkanone L/55, o dłuższej lufie, czyli w oręż modelu A6. Stąd oznaczenie A4+. Połowa jest przeznaczona do służby w jednostkach operacyjnych, reszta, przechowywana w magazynach w Montrealu oczekuje obecnie na wyniki rozpoczętej 6 marca, wstępnej procedury przetargowej, dotyczacej m.in. modernizacji tych wozów do zadań szkolnych.Nowsze czołgi zostaną natomiast przebudowane do niemieckiej wersji A6M. 20 z nich powróci do magazynów Bundeswehry, w ramach zastąpienia leasingowanych Leopardów z Afganistanu.

Wysłanie Leopardów 2A4+ do Afganistanu oznacza prawdopodobnie wycofanie z tego kraju najstarszych Leopardów C2. W kanadyjskich wojskach lądowych w służbie pozostało ich już tylko 66. Będą zastępowane przez Leopardy 2, ostatnie - w 2015.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.