Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Katastrofa Mi-8 w Kazachstanie

Lotnictwo wojskowe, 13 marca 2010

W katastrofie śmigłowca ratowniczego Mi-8 w Kazachstanie zginęło 8 osób. Wczoraj grupa poszukiwawcza znalazła szczątki maszyny.

Śmigłowiec Mi-8 wystartował w czwartek, 11 marca, z Ust-Kamieniogorska do wioski Makanczi w Obwodzie Wschodnio-Kazachskim. Z Makaczi leciał dalej - w kierunku miejscowości Karabota, Koktierek i Błagodarnoje, po chorych w odległych, trudno dostępnych miejscach, by przewieźć ich do szpitala. Wkrótce po starcie, ok. 15:00, łączność z załogą śmigłowca została utracona.

Poszukiwania wraku trwały blisko dobę. Szczątki były rozrzucone w promieniu 800 m. Okazało się, że wszyscy na pokładzie - 8 osób, w tym lekarz-ginekolog Walentina Tiuktajewa, felczer Anżela Strielnik, 17-letni pacjent Kuansz Kalijew i przedstawiciele lokalnych władz (przewodniczący okręgów wiejskich, Bułat Ibrajew i Jerbołat Saginbekow), oraz dwóch pilotów (Władimir Stołbowskij i Jurij Tiurinkow) i mechanik pokładowy Siergiej Barabanow - zginęli.

W dniu katastrofy pogoda w Kazachstanie była fatalna. Wiał silny wiatr, a opady śniegu spowodowały nawet unieruchomienie ruchu kolejowego i drogowego. Tym zjawiskom towarzyszyły także w niektórych rejonach powodzie.

Rozbity śmigłowiec Mi-8 należał do kazachskiego Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Według nieoficjalnych doniesień, do awarii doszło jeszcze w powietrzu, być może nastąpił nawet wybuch.


Drukuj Góra