Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wizja XM30 US Army

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, Nowe technologie, 14 listopada 2023

US Army ujawniła wizję bojowego wozu piechoty nowej generacji (next-generation Mechanized Infantry Combat Vehicle, MICV) XM30. Ma on zastąpić przestarzałe M2 Bradley, które weszły do służby w 1981. Wobec pojawienia się kilku kolejnych generacji rozwiązań technicznych, nie ma już uzasadnienia dla ich remontów i modernizacji.

Wizja bojowego wozu piechoty nowej generacji XM30 (w wersji produkcyjnej będzie to M30) przedstawiona przez US Army / Ilustracja: X – ArmyASAALT

XM30 jest projektowany jako pojazd gąsienicowy przeznaczony m.in. do wsparcia piechoty i operacji rozpoznawczych, zapewniający zwiększoną ochronę, możliwości transportowe i dużą siłę ognia. Chociaż szczegółowy projekt nie został jeszcze ukończony, określono najważniejsze funkcje, które potencjalni dostawcy mają uwzględnić w prototypach. Obejmują one miejsce dla 2 członków załogi i 6 kolejnych żołnierzy, armatę kal. 50 mm w zdalnie sterowanej wieży i przeciwpancerne pociski kierowane. Oczywiście pojazd ma być wyposażony w najnowocześniejsze czujniki i systemy kierowania ogniem (Optoelektronika dla pojazdów US Army, 2023-07-07).

O kontrakt na dostawy MICV ubiega się General Dynamics Land Systems i konsorcjum na czele z amerykańską Rheinmetall Vehicles. Projekty tych oferentów przechodzą oceny dokonywane przez specjalistów US Army. W tej sytuacji opublikowana koncepcja pojazdu jest neutralna wobec obu z nich. Charakteryzuje ją futurystyczny, potężny kadłub, mający zapewnić dobrą ochronę żołnierzom znajdującym się w jego wnętrzu. Nie wiadomo na ile ta wizja wpłynie na ostateczne oferty.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2023 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.