Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Detumbler od Airbusa

Astronautyka, Przemysł lotniczy, 15 listopada 2023

Airbus poinformował, że urządzenie Detumbler (hamulec/tłumik obrotów), zaprojektowane w celu zapobiegania wirowaniu satelitów pod koniec okresu ich eksploatacji zostało 11 listopada 2023 wyniesione w kosmos. Na początku 2024 zostanie przetestowane we współpracy z mikrosatelitami przedsiębiorstw Exotrail i EnduroSat.

Detumbler ma ułatwić poławianie nieczynnych satelitów przez orbitalne śmieciarki / Zdjęcie: Airbus

Detumbler, opracowany w 2021 przez Airbusa i dofinansowany przez francuską agencję kosmiczną CNES w ramach inicjatywy Tech4SpaceCare, to magnetyczne urządzenie tłumiące obroty, które można przymocować do satelity. Zawiera centralny wirnik i magnesy, które wchodzą w interakcję z ziemskim polem magnetycznym. Gdy satelita leci normalnie, wirnik działa jak kompas, podążając za polem magnetycznym. Jeśli jednak zacznie się obracać, ruch wirnika wywoła prądy wirowe działające jak moment tarcia, które tłumią ruch obrotowy.

Nieczynne już satelity, szczególnie na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), zaczynają dość szybko wirować wokół swej osi podłużnej, co jest ich naturalnym zachowaniem ze względu na dynamikę lotu orbitalnego. Zjawisko to stanowi znaczące utrudnienie dla przyszłych misji czyszczących orbity wokółziemskie ze śmieci. W takich sytuacjach ważący około 100 g Detumbler Airbusa może zatem okazać się przydatnym narzędziem, pozwalającym zapobiegać wirowaniu satelitów, co ułatwi ich poławianie przez orbitalne śmieciarki. Weryfikacja skuteczności Detumblera na orbicie planowana jest na początek 2024 w odniesieniu do misji SpaceVan przedsiębiorstwa Exotrail i nanosatelity Exo-0 przedsiębiorstwa EnduroSat.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.