Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Nowe spadochrony po 60 latach

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 15 marca 2010

US Army wprowadza do jednostek powietrzno-desantowych pierwszy od 60 lat nowy spadochron - T-11. Szkolenie z jego użyciem rozpoczęła US Army Airborne School.

Premierowy skok w szkole z użyciem T-11 wykonał o 11:00 płk Jon Ring, dowódca 507th Parachute Infantry Regiment. Rozpoczął tym samym pierwszy 3-tygodniowy kurs przeszkalający na nowe spadochrony. Szkolenie rozpoczyna 453 żołnierzy z kompanii C, 1st Battalion (Airborne), 507th Parachute Infantry Regiment. Każdy z nich wykona po 6 skoków na T-10 i T-11.

Spadochrony T-11 (Non-Maneuverable Canopy Personnel Parachute System) będą zastępować wprowadzone do wyposażenia amerykańskich wojsk powietrzno-desantowych w latach 1950. spadochrony T-10. Dotychczas używane spadochrony będą wycofywane sukcesywnie przez najbliższych 15 lat.

W czasach, gdy T-10 wchodziły do wyposażenia, przeciętny żołnierz z pełnym wyposażeniem ważył ok. 135 kg. Dziś spadochroniarz w pełnym rynsztunku może ważyć nawet 40 kg więcej. I do tej zmiany przede wszystkim przystosowano nowe spadochrony. T-11 redukuje obciążenia działające na spadochroniarza przy lądowaniu aż o 49% w stosunku do T-10. Oznacza to, że żołnierze będą odnosić mnie urazów. Sam T-11 waży 52 funty (ok. 23,5 kg) łącznie ze spadochronem zapasowym.

Zewnętrznie T-11 różni się od T-10 m.in. kształtem czaszy - kwadratowej zamiast okrągłej. Jej krawędzie są podwinięte do wnętrza, co stabilizuje opadanie. Prędkość opadania (ok. 6 m/s) jest mniejsza o blisko 20% między innymi dzięki powierzchni czaszy większej o 28% niż w wypadku T-10D.

Pierwsze jednostki operacyjne będą wyposażane w spadochrony T-11 do końca bieżącego roku.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.