Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Ukraiński pilot uciekł do Rosji

Lotnictwo wojskowe, Konflikty zbrojne, Strategia i polityka, 18 listopada 2023

Ukraiński pilot wojskowy uciekł do Rosji, uprowadzając samolot, prawdopodobnie wielozadaniowy myśliwiec Su-27. Poinformował o tym dzisiaj, 18 listopada 2023, rosyjski pilot śmigłowca Ka-52 Aleksiej Wojewoda, publikujący na kanale Telegram. Według niego operacja miała kryptonim Ptak w gnieździe. Wojewoda dodał, że był jej inicjatorem.

Zdjęcie: MO Ukrainy

Rosyjski bloger i analityk Kiriłł Fiodorow napisał tymczasem, że wkrótce ma zostać opublikowany wywiad z uciekinierem. Ukraiński pilot ma w nim opowiedzieć o swoich doświadczeniach w służbie ukraińskich WWS.

Inni analitycy oceniają, że uciekinier już przekazał rosyjskim służbom wiele informacji o lokalizacji lotnisk używanych przez Ukraińców, w tym zapasowych, które są aktywnie wykorzystywane operacyjnie. Podobnych danych jest na pewno więcej. Dotyczą one stanu sprzętu lotniczego ukraińskich WWS, a także systemów łączności i dowodzenia. Dla Rosjan ciekawe może być także, jakie dane na ich temat posiadają Ukraińcy i szczegóły ukraińskiej współpracy z państwami zachodnimi.

Według nieoficjalnych źródeł, pilot, który uciekł z Ukrainy, jest starszym oficerem. Był dowódcą klucza. Współpracę z Rosjanami miał podjąć wkrótce po rozpoczęciu pełnoskalowej wojny na Ukrainie.

MO FR nie skomentowało dotąd informacji u ucieczce ukraińskiego lilota.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2023 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.