Rosyjska Państwowa Korporacja Rostiech poinformowała, że w 2023 dostarczyła ponad 8 tysięcy pocisków przeciwgradowych rodziny Ałazań. Pomogły one chronić przed gradem uprawy na południowym podgórzu Kraju Krasnodarskiego, rejonu Stawropola, Okręgu Północnego Kaukazu i Republiki Krymu. Pociski rodziny Ałazań są dziś jedynym sposobem ochrony przeciwgradowej rosyjskich pól uprawnych, w szczególności winnic w południowej Rosji.
Pociski przeciwgradowe rodziny Ałazań są produkowane przez Czeboksarskie Zjednoczenie Produkcyjne (CzPO) im. W.I. Czapajewa. Niedawno uruchomiło ono wytwarzanie nowych pocisków – Ałazań-8M. Ich dostawy stanowiły ponad 50% całkowitych dostaw pocisków przeciwgradowych realizowanych przez CzPO.
Od poprzedników – Ałazań-6, różnią się one mniejszą średnicą, nową konstrukcją kadłuba i nowym składem mieszanki przeciwlodowej ze zmniejszoną ilością srebra. Ałazań-8M jest tańszy od rodzimych i zagranicznych odpowiedników. W stosunku do Ałazań-6 kosztuje mniej o 20%.
W 2023 służby hydrometeorologiczne Północnokaukaskiego Okręgu Federalnego i Kraju Krasnodarskiego oceniały także skuteczność nowych wyrzutni pocisków przeciwgradowych Elbrus-A. CzPO dostarczyła tym regionom dwie takie konstrukcje do testów. Nowe wyrzutnie różnią się od obecnie stosowanych cyfrowym systemem sterowania, a także możliwością wystrzeliwania pocisków różnych kalibrów.
Pociski rodziny Ałazań są w stanie rozpylać reagent na chmury gradowe w odległości do 10 km i na wysokości ponad 8 km. Wykorzystują do tego odczynniki całkowicie nieszkodliwe ekologicznie. Do ich produkcji wykorzystywane są wyłącznie komponenty przyjazne dla środowiska.