Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

2,33 mld USD za Gorszkowa

Marynarka wojenna, 16 marca 2010

Władze Indii ujawniły, że zapłacą łącznie 2,33 mld USD za zakup lotniskowca INS Vikramaditya, czyli zmodernizowany krążownik lotniczy Admirał Gorszkow.

</span>Zdjęcie: indipepal.com

Pierwotna cena, ustalona w 2004, za remont i modernizację Gorszkowa, wynosiła 974 mln USD. Okazało się jednak, że zakres prac musiał być szerszy od zakładanego (łącznie z koniecznością odtworzenia zagubionej dokumentacji czy całkowitą wymianą okablowania). Rosjanie żądali nawet 2,9 mld USD. Ostatecznie strony osiągnęły kompromis.

W czasie ostatnie wizyty premiera Putina w Indiach, podpisano kilka umów wojskowych. Najważniejsza dotyczyła zakup za 1,5 mld USD 29 myśliwców pokładowych MiG-29K/KUB. Zabrakło jednak wśród nich zapowiadanej transakcji, modyfikującej pierwotną umowę (zobacz: Gorszkow do podpisu).

Zamiast tego biuro prasowe indyjskiego rządu opublikowało wczoraj informację, że władze zgodziły się podnieść wartość kontraktu do 2,33 mld USD. Jednocześnie dodano, że wartość ta nie będzie podlegać kolejnym zmianom. Powtórzono poprzednie ustalenia, że okręt zostanie dostarczony do grudnia 2012. Podpisanie kontraktu ma nastąpić w najbliższym czasie, choć nie podano konkretnego terminu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.