Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwsza strata Leoparda 1

Konflikty zbrojne, Wojska lądowe, 04 grudnia 2023

W mediach społecznościowych pod koniec listopada br. pojawiły się materiały pokazujące pierwszą stratę czołgu Leopard 1A5 poniesioną przez wojska ukraińskie. Do zdarzenia miało dojść w rejonie wsi Andrijiwka w obwodzie ługańskim.

Porzucony Leopard 1A5 z otwartymi włazami załogi / Zdjęcie: X

Opublikowane przez Rosjan nagrania prezentują działającego samotnie Leoparda 1A5 w terenie otwartym. Wóz prowadzący ostrzał z głównej armaty w kierunku rosyjskich pozycji dostał się pod ogień artylerii lub moździerzy. W wyniku uszkodzeń załoga porzuciła pojazd zostawiając otwarte włazy. Czołg nie został najprawdopodobniej zniszczony, ponieważ brak śladów pożaru i trafienia w amunicję.

Otwarte włazy mogą ułatwić Rosjanom zniszczenie porzuconego pojazdu za pomocą bsl z małymi ładunkami wybuchowymi by wywołać pożar lub wybuch amunicji. Według strony rosyjskiej żołnierze za unieruchomienie czołgu otrzymali nagrodę w wysokości 700 tys. RUB (31 tys. PLN).

Ukraińcy mieli do tej pory odebrać ok. 30 Leopardów 1 z łącznie ok. 200 obiecanych przez Niemcy, Holandię i Danię (Abramsy i Leopardy 1 na Ukrainie, 2023-11-27).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.