Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Algieria kupiła Pancyry-S

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 18 marca 2010

Rosja i Algieria podpisały kontrakt na dostawy kompleksów przeciwlotniczych Pancyr-S1. Dziś rosyjskie WWS odebrały 10 Pancyrów-S przeznaczonych do osłony kompleksów S-400.

W Tulskim KBP, w zakładach Szcziegłowskij Wał, została dziś odebrana przez rosyjskie WWS bateria 10 kompleksów Pancyr-S. Bateria zostanie zaprezentowana w czasie parady 9 maja na Placu Czerwonym w Moskwie

O podpisaniu umowy z Algierią poinformował zastępca dyrektora generalnego Tulskiego KBP - producenta kompleksu Pancyr-S, Jurija Sawienkowa. Nie podał jednak szczegółów kontraktu. Wcześniej kompleksy tego typu kupiły Zjednoczone Emiraty Arabskie (na zamówienie ZEA Pancyry-S powstały w latach 1990.; Emiraty kupiły 50 kompleksów na podwoziach kołowych MAN 8x8) i Syria. Do obu tych krajów są już one dostarczane. W finalnej fazie znajdują się rozmowy z Libią. Odbiorcami Pancyrów-S będą też Białoruś i Kazachstan.

Samobieżny artyleryjsko-rakietowy kompleks przeciwlotniczy Pancyr-S1 jest przeznaczony do zwalczania różnego typu celów powietrznych lecących na wysokości od 5 m do 15 km w odległości 1,2 do 20 km pociskami rakietowymi oraz na wysokości 0-3 km w odległości 0,2-4 km pociskami artyleryjskimi. Systemy kompleksu (optoelektroniczne i radiolokacyjne z anteną ze skanowaniem fazowym) mogą automatycznie śledzić do 20 celów (przechwytują do 10 celów na minutę). Do dwóch wybranych celów mogą wystrzeliwać jednocześnie po 2 pociski rakietowe. Czas reakcji wynosi 4-6 s. Kompleks może strzelać znajdując się w ruchu, co wyróżnia go w tej klasie uzbrojenia. Może atakować nie tylko cele powietrzne, ale i naziemne oraz nawodne. Atakowane cele powietrzne mogą mieć powierzchnię od 2-3 cm2 i poruszać się z prędkością do 1000 m/s. Uzbrojenie Pancyra-S1 stanowią 2 dwulufowe 30-mm armaty 2A38M z 1400 nabojami i wyrzutnie pocisków rakietowych kal. 76 i 90 mm (12 pocisków 57E6-E rozwijających prędkość maksymalną 1300 m/s, a średnią, na dystansie 18 km - 780 m/s).

W Tulskim KBP, w zakładach Szcziegłowskij Wał, została dziś odebrana przez rosyjskie WWS bateria 10 kompleksów Pancyr-S. Bateria zostanie zaprezentowana w czasie parady 9 maja na Placu Czerwonym w Moskwie. W kolejnych latach rosyjskie wojska lotnicze mają otrzymać ponad 20 kompleksów Pancyr-S1. Będą one osłaniać kompleksy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe dalekiego zasięgu S-400. Według zastępcy dowódcy WWS ds. PWO (obrony powietrznej) gen. por. Siergieja Razygrajewa, zgodnie z etatem na jeden kompleks S-400 powinny przypadać 3 Pancyry-S.

Odebrana bateria ma trafić do dowodzonego przez płk. Walerija Filippowa pułku przeciwlotniczego w podmoskiewskiej Elektrostali, którego głównym uzbrojeniem są kompleksy S-400. Na razie jednak kompleksy przejadą 300 km na plac w pobliżu wioski Alabino, gdzie ich załogi będą się przygotowywać do udziału w paradzie. Pancyry-S będą tam pozostawać w gotowości bojowej. W dniach 12-15 kwietnia wezmą udział w ćwiczeniach ogniowych w Aszułuku w Obwodzie Astrachańskim.

Przy okazji dzisiejszej uroczystości gen. Razygrajew poinformował, że wreszcie został przygotowany do produkcji nowy pocisk do kompleksu S-400. Może ona zwalczać cele lecące z prędkością do 4 km/s w odległości do 400 km. Dzięki nowemu pociskowi S-400 będzie miał efektywność bojową odpowiadającą 3 kompleksom S-300.

Gen. Razygrajew zaprzeczył, by kompleks S-400 nie spełniał wymagań taktyczno-technicznych WWS. Sprawia on jednak problemy eksploatacyjne związane z niezawodnością. Są one na bieżąco rozwiązywane przez specjalistów z koncernu Ałmaz-Antiej.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.