Financial Times donosi, że władze Japonii rozważają dostawy amunicji artyleryjskiej kal. 155 mm do Wielkiej Brytanii. Transfer miałby nie łamać uwarunkowań prawnych eksportu obowiązujących w Japonii od 2014. Wpływ na to ma również otwieranie się Tokio na sprzedaż uzbrojenia do innych państw, po dekadach restrykcyjnej polityki w kwestii zbrojeń.
Amunicja artyleryjska miałaby trafiać do W. Brytanii w zamian za amunicję z brytyjskich magazynów przekazywaną Ukrainie. W ten sposób utrzymany może zostać jej odpowiedni zapas, a Kijów może liczyć na dalsze dostawy. Japończycy nie zamierzają bezpośrednio angażować się w dostawy uzbrojenia śmiercionośnego na Ukrainę.
Jak podają media, japoński przemysł produkuje brytyjską amunicję artyleryjską na licencji. Zaangażowane w ten proces są 24 tamtejsze przedsiębiorstwa. Nie powinna być więc problemem kompatybilność japońskiej amunicji z brytyjską artylerią.
Nie jest to jednak jedyny obszar w jakim wsparcie Tokio może okazać się cenne. Na podobnej zasadzie mogą zostać zorganizowane dostawy amunicji przeciwlotniczej PAC-2 i PAC-3 do systemów obrony powietrznej Patriot. Mitsubishi Heavy Industries jest jedynym producentem obu pocisków spoza USA (Rekordowy budżet obronny Japonii, 2023-12-23).