Raytheon zakończył przegląd techniczny w pierwszej fazie programu Hypersonic Air Launched Offensive Anti-Surface (HALO) na rzecz US Navy. Ma on skutkować opracowaniem hipersonicznych pocisków przeciwokrętowych przenoszonych przez lotnictwo amerykańskiej marynarki wojennej.
Koncepcja projektu w formie fizycznej i cyfrowej, a także modele pocisków HALO zostały przygotowane w czasie liczonym w miesiącach. Przyspieszenie pracy było możliwe dzięki zastosowaniu w projektowaniu technik cyfrowych i opartych na modelach. Modele pocisku HALO zostały też sprawdzone jesienią ub. r. na samolocie F/A-18 Super Hornet. W ten sposób zweryfikowano kompatybilność rozwijanego uzbrojenia z eksploatowanymi statkami powietrznymi i naziemnym wyposażeniem.
HALO ma być pociskiem przeciwokrętowum odpalanym z powietrza przez samoloty operujące z lotniskowców. Ma on rozwijać prędkość hipersoniczną i umożliwiać razić cele na dużym dystansie na obszarach kontestowanych i w środowisku systemów antydostępowych.
Raytheon otrzymał kontrakt na opracowanie HALO 31 marca 2023. Pierwsza faza programu obejmuje dopracowanie technologii i przeprowadzenie wstępnego przeglądu projektu. Faza druga będzie natomiast się koncentrować na systemie napędu (Dwa zespoły opracują LRMF, 2023-03-29).