Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Meksyk przegrywa z Afganistanem

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 25 marca 2010

Waszyngton przyznał, że ma problemy z przekazaniem Meksykowi 12 śmigłowców i samolotów, obiecanych w ubiegłym roku, a przeznaczonych do walki z kartelami narkotykowymi. Pierwszeństwo dostaw mają wojska w Afganistanie.

</span>Jeden z kilku UH-60 Black Hawk meksykańskiej policji federalnej

Informację tę ujawnił wczoraj szef Pentagonu, Robert Gates, w czasie posiedzenia podkomisji obrony komisji finansów izby reprezentantów. Odbyło się ono dzień po wizycie delegacji amerykańskiej w Meksyku. Tematem rozmów była pomoc USA w walce miejscowego rządu z kartelami narkotykowymi (zobacz: Amerykańska pomoc dla Meksyku).

Ppłk Les Melnyk, rzecznik prasowy departamentu obrony doprecyzował, że w ramach programu Merida, USA zobowiązały się w ubiegłym roku przekazać meksykańskiej policji i marynarce wojennej do 8 śmigłowców Bell 412, 5 UH-60M i 4 samoloty obserwacyjne CASA 235, o łącznej wartości 415 mln USD. Donacja miała odbyć się w ramach programu pomocy wojskowej dla krajów sojuszniczych, Foreign Military Financing (FMF).

Okazało się jednak, że do tej pory Meksykanie otrzymali jedynie 5 lekkich śmigłowców Bella (w grudniu ubiegłego roku). Dalsze dostawy nie są realizowane, z powodu odbierania całej produkcji przemysłu przez siły zbrojne USA. Pojawiły się nawet nieoficjalne doniesienia, że przekazanie kolejnych maszyn do Meksyku blokują dowódcy lotnictwa wojsk lądowych, zainteresowani przede wszystkim sprawnym doposażeniem kontyngentu w Afganistanie.

Sekretarz Gates przyznał, że sytuacja nie poprawi się w przyszłym roku. Plany Pentagonu zakładają zwiększenie tempa dostaw śmigłowców dla własnych wojsk. Zrealizowanie programu Merida będzie musiało więc poczekać do 2012 lub 2013.

Szef resortu obrony powiedział jednak, że w związku z bardzo poważną sytuacją za południową granicą i ze względu na dramatyczne ponaglenia rządu Meksyku, rozpatrywane jest alternatywne rozwiązanie. Ma ono pozwolić na wywiązanie się ze zobowiązań do czasu zrealizowania nowych dostaw. Najbardziej prawdopodobnym jest wypożyczenie używanych statków powietrznych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.