Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Meksyk przegrywa z Afganistanem

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 25 marca 2010

Waszyngton przyznał, że ma problemy z przekazaniem Meksykowi 12 śmigłowców i samolotów, obiecanych w ubiegłym roku, a przeznaczonych do walki z kartelami narkotykowymi. Pierwszeństwo dostaw mają wojska w Afganistanie.

</span>Jeden z kilku UH-60 Black Hawk meksykańskiej policji federalnej

Informację tę ujawnił wczoraj szef Pentagonu, Robert Gates, w czasie posiedzenia podkomisji obrony komisji finansów izby reprezentantów. Odbyło się ono dzień po wizycie delegacji amerykańskiej w Meksyku. Tematem rozmów była pomoc USA w walce miejscowego rządu z kartelami narkotykowymi (zobacz: Amerykańska pomoc dla Meksyku).

Ppłk Les Melnyk, rzecznik prasowy departamentu obrony doprecyzował, że w ramach programu Merida, USA zobowiązały się w ubiegłym roku przekazać meksykańskiej policji i marynarce wojennej do 8 śmigłowców Bell 412, 5 UH-60M i 4 samoloty obserwacyjne CASA 235, o łącznej wartości 415 mln USD. Donacja miała odbyć się w ramach programu pomocy wojskowej dla krajów sojuszniczych, Foreign Military Financing (FMF).

Okazało się jednak, że do tej pory Meksykanie otrzymali jedynie 5 lekkich śmigłowców Bella (w grudniu ubiegłego roku). Dalsze dostawy nie są realizowane, z powodu odbierania całej produkcji przemysłu przez siły zbrojne USA. Pojawiły się nawet nieoficjalne doniesienia, że przekazanie kolejnych maszyn do Meksyku blokują dowódcy lotnictwa wojsk lądowych, zainteresowani przede wszystkim sprawnym doposażeniem kontyngentu w Afganistanie.

Sekretarz Gates przyznał, że sytuacja nie poprawi się w przyszłym roku. Plany Pentagonu zakładają zwiększenie tempa dostaw śmigłowców dla własnych wojsk. Zrealizowanie programu Merida będzie musiało więc poczekać do 2012 lub 2013.

Szef resortu obrony powiedział jednak, że w związku z bardzo poważną sytuacją za południową granicą i ze względu na dramatyczne ponaglenia rządu Meksyku, rozpatrywane jest alternatywne rozwiązanie. Ma ono pozwolić na wywiązanie się ze zobowiązań do czasu zrealizowania nowych dostaw. Najbardziej prawdopodobnym jest wypożyczenie używanych statków powietrznych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.