Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Oblot Gray Eagle 25M

Bezzałogowce, Lotnictwo wojskowe, Nowe technologie, 26 stycznia 2024

Z kilkutygodniowym opóźnieniem przedsiębiorstwo General Atomics Aeronautical Systems, Inc. (GA-ASI) poinformowało, że 5 grudnia 2023 w El Mirage w Kalifornii odbył się pierwszy lot bezzałogowego statku latającego Gray Eagle 25M (GE-25M).

Projekt GE-25M obejmuje samoloty i systemy naziemne o otwartej architekturze, nowoczesne łącza informacyjne i ulepszony układ napędowy, co ma znacznie zwiększyć możliwości dodawania nowych zdolności, zapewnić odporność na zagrożenia elektroniczne i pozwolć na użytkowanie bsl w odległych lokalizacjach / Zdjęcie: GA-ASI

Przystosowany do wykonywania operacji wielodomenowych GE-25M jest elementem projektu modernizacji bsl Gray Eagle dla jednostek US Army i Gwardii Narodowej, na mocy kontraktu wartości 389 mln USD, zawartego 1 grudnia 2023. Oczekuje się, że GE-25M będzie służył US Army do lat 2050.

Oblot Gray Eagle 25M skupiał się na operacjach krytycznych, w tym na testowaniu ulepszonego komputera pokładowego (o 5 razy większej mocy obliczeniowej i 80 razy większej pamięci na dane, z 10 razy większą pamięcią RAM). Zwiększenie mocy obliczeniowej tego urządzenia ma umożliwiać umieszczenie mocy obliczeniowej i przechowywania danych blisko źródła, w którym te dane są generowane. Dzięki temu w chmurze odbywa się mniej procesów, co rozwiązuje problemy z przesyłaniem danych na duże odległości i opóźnieniami, a procesy są wykonywane z większą automatyzacją i autonomią.

Podczas pierwszego lotu Gray Eagle 25M przetestowano też nowy silnik HFE 2.0 i systemy wytwarzania energii. Zaprojektowane we współpracy z Project Manager Endurance Endurance Uncrewed Aircraft Systems (PM EUAS), nowy silnik, przekładnia i generator ograniczają konieczność wykonywania poważnych czynności obsługowych i praktycznie eliminują potrzebę dokonywania przeglądów naprawczych.

Mocniejsze generatory GE-25M w połączeniu z nowoczesną awioniką umożliwiają bezzałogowcowi działanie jako ciężarówka w operacjach wielodomenowych, z użyciem wielu nowoczesnych czujników wielofunkcyjnych, efektorów i zasobników walki elektronicznej.

GA-ASI współpracuje z PM EUAS w celu dostarczenia kontrolowanej przez rząd otwartej architektury, która umożliwi korzystanie z funkcji plug and play, zapewniając bsl możliwość dostosowania się do zmieniających się zagrożeń w przyszłości.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.