Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zakończyła się misja Ax-3

Astronautyka, 11 lutego 2024

Na Ziemię powrócili astronauci, którzy 3 tygodnie przebywali na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach misji Ax-3. Wylądowali 9 lutego 2024 o 8:30 u wybrzeży Daytona Beach Florydy na pokładzie kapsuły Crew Dragon. Misja zakończyła się zgodnie z planem, po wyhamowaniu na orbicie, a później użyciu spadochronów hamujących i głównych.

Kapsuła statku komicznego Crew Dragon Freedom, kończącego misję Ax-3, tuż przed wodowaniem u wybrzeży Florydy / Zdjęcie: SpaceX

Realizowana na zlecenie Axiom Space misja Ax-3 wystartowała 18 stycznia 2024 z wykorzystaniem rakiety nośnej SpaceX Falcon 9. Dowodził nią były astronauta NASA Michael López-Alegría, który wcześniej dowodził misją Ax-1 w 2022. Pilotem był Walter Villadei, oficer włoskich wojsk lotniczych. Specjalistami naukowymi byli Alper Gezeravcı z Turcji i Marcus Wandt ze Szwecji, który reprezentował Europejską Agencję Kosmiczną.

Zła pogoda przedłużyła misję Ax-3 o prawie tydzień. Odłączenie statku od MSK planowano pierwotnie na początek 3 lutego. Tego samego dnia kapsuła miała wylądować na Ziemi. Ostatecznie niesprzyjające warunki w miejscach planowanych do wodowania opóźniły odłączenie Crew Dragon o kilka dni. Nastąpiło to 7 lutego, a niezwykle długi powrót na Ziemię trwał 2 dni.

Następna misja Axiom, Ax-4, planowana jest nie wcześniej niż na jesień 2024. Celem przedsiębiorstwa jest zbudowanie własnej stacji kosmicznej na niskiej orbicie wokółziemskiej.

Misja Ax-3 była pierwszym w 2024 załogowym startem SpaceX. Przedsiębiorstwo Elona Muska poinformowało, że planuje na ten rok 5 lub 6 misji załogowych. Poza Ax-3 to m.in. Ax-4, a także Crew-8, zaplanowana na 22 lutego, oraz Crew-9 w sierpniu. Obie dla NASA.

 


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.