Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Ukraina używa balonów nad polem walki

Konflikty zbrojne, Logistyka, 11 lutego 2024

Ukraińskie siły zbrojne używają nad obszarami objętymi działaniami wojennymi małych balonów do rozpoznania, retransmisji sygnałów i kierowania bsl. Ich producentem jest przedsiębiorstwo Aerobavovna. Dostarczany przez nie typowy aerostat kosztuje do 3 tys. USD, co oznacza, że to bardzo ekonomiczne rozwiązanie.

Jeden z balonów wykorzystywanych przez Ukraińców nad polem walki. To prosta konstrukcja mogąca unosić lekką kamerę lub urządzenie retranslacyjne / Zdjęcie: aerobavovna.com

Balony trafiają na miejsce operacji w kontenerach transportowych wyposażonych we wyciągarki i zbiorniki helu. Do ich napełnienia gazem wystarczy 15 minut. Aerostat o pojemności 12 m2 może unieść na wysokość 500 metrów ładunek o masie 4-5 kg. Może pozostawać w powietrzu przez cały dzień.

W najprostszej wersji balony nie wymagają zasilania elektrycznego ani paliwa. Zasilany musi być jedynie wynoszony na wysokość operacyjną sprzęt rozpoznawczy lub retransmisyjny. Te urządzenia są sterowane zdalnie. Zasilanie jest realizowane z wykorzystaniem akumulatora lub agregatu prądotwórczego.

Już wcześniej pojawiały się informacje o wykorzystaniu balonów nad rejonami walk na Ukrainie przez wojska rosyjskie. W tym przypadku są to zwykle konstrukcje bardziej zaawansowane technicznie. Często są to balony osiągające bardzo duże wysokości.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.