Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

350 mln USD Działu 1206

Strategia i polityka, 29 marca 2010

W bieżącym roku budżetowym Pentagon przeznaczy 350 mln USD na wsparcie formacji specjalnych w 8 sojuszniczych państwach, w tym krajach nadbałtyckich.

</span>Amerykańskie środki pomocowe mają przede wszystkim umożliwić mniejszym krajom prowadzenie działań w Afganistanie, w tym przedstawionym żołnierzom gruzińskim, których kontyngent wzrośnie w tym roku do ok. 1000 osób / Zdjęcie: MO Gruzji

Dział 1206 to istniejąca od kilku lat pozycja budżetu amerykańskiego departamentu obrony. Dzięki jej wyodrębnieniu, Pentagon może samodzielnie decydować o wspieraniu programów antyterrorystycznych i stabilizacyjnych sojuszników. Środki finansowe mogą być przeznaczane na szkolenie lub zakup sprzętu wojskowego.

Kwoty, pozostające w dyspozycji departamentu są niewielkie, w porównaniu do sum, przeznaczanych przez rząd na bezzwrotną pomoc wojskową (Foreign Military Financing), liczoną w miliardy USD (największy odbiorca FMF, Izrael, otrzymuje rocznie prawie 2,5 mld USD).

Pentagon rozpoczynał z 200 mln USD. W bieżącym roku wartość ta wzrosła do 350 mln USD. Ma ona istotne znaczenie dla państw-beneficjentów, z reguły nie dysponujących dużymi sumami na obronność.

Pomoc departamentu obrony trafia w 2010 do ośmiu państw, w tym: Litwy, Łotwy, Estonii, Gruzji, Chorwacji i na Węgry. Pieniądze pozwolą lepiej przygotować żołnierzy, przeznaczonych do misji w Afganistanie. Część z wymienionych państw zadeklarowała bowiem zwiększenie swojej obecności wojskowej. W największym stopniu uczyniła to Gruzja, której kontyngent wzrasta ze 175 do ok. tysiąca osób. Liczba Węgrów powiększy się z 340 do prawie 550, podobnie jak Chorwatów, których jest obecnie w Afganistanie ok. 270.

Inne cele przewidziano dla środków dla Jemenu i Indonezji. Pomoc wojskowa ma zostać wykorzystana do wzmocnienia sił specjalnych, zwalczających rodzime organizacje zbrojne, głównie muzułmańskie.


Drukuj Góra