Konsorcjum THEMA złożone z 14 europejskich przedsiębiorstw pracuje nad nowym systemem uzbrojenia jakim ma być działo elektromagnetyczne. Program jest realizowany ze środków Europejskiego Funduszu Obronnego w wysokości 15 mln EUR i ma na celu zbudowanie demonstratora działa, co będzie pierwszym ważnym krokiem w opracowaniu i wdrożeniu do produkcji uzbrojenia tej klasy.
Koordynatorem konsorcjum jest spółka Nexter Systems. Oprócz niej w jej skład wchodzą: Additess Advanced Integrated Technology Solutions & Services z Cypru, Bułgarski Instytut Obronny Profesor Cwetan Łazarow, Diehl Defence z Niemiec, Explomet Gałka, Szulc z Polski, Fraunhofer-Gesellschaft zur Förderung der angewandten Forschung z Niemiec, Francusko-Niemiecki Instytut Badawczy Saint Louis z Francji, Marduk Technologies z Estonii, MBDA Italy z Włoch, Naval Group z Francji, Nexter Munitions z Francji, Optimal Structural Solutions z Portugalii, Simmel Difesa z Włoch i Instytut Dynamiki Płynów von Karmana z Belgii.
Rozwijane działo elektromagnetyczne ma pełnić rolę uzbrojenia przeciwlotniczego i do zwalczania celów na powierzchni. Przeznaczone będzie dla marynarki wojennej i wojsk lądowych i ma przynieść przełom względem dotychczas używanej artylerii lufowej.
THEMA stanowi kontynuację wcześniejszego programu PILUM, który został uruchomiony w 2021. Przewiduje się, że demonstrator działa opracowanego w ramach THEMA będzie gotowy do pierwszych strzelań eksperymentalnych w 2028. Wśród głównych wyzwań projektu jest opracowanie dojrzałych technologii na potrzeby źródła zasilania działa, samego systemu uzbrojenia, a także efektora (Energia kinetyczna zabójcza dla czołgów, 2024-01-13).