Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Sojuz-2.1b wyniósł na orbitę Mietieor-M

Astronautyka, Strategia i polityka, 02 marca 2024

29 lutego 2024 o 08:43:26.263 czasu moskiewskiego z kosmodromu Wostocznyj wystartowała rakieta nośna Sojuz-2.1b z górnym stopniem przyspieszającym Friegat. Jej głównym ładunkiem był satelita hydrometeorologiczny Mietieor-M nr 2-4. Uzupełniało go 17 małych satelitów rosyjskich i jeden irański.

Rakieta nośna Sojuz-2.1b startuje z kosmodromu Wostocznyj z satelitą Mietieor-M i 18 małymi satelitami, w tym jednym irańskim / Zdjęcie: Roskosmos

Blok Friegat z satelitami oddzielił się od nosiciela 9 min. 23 s po starcie. Trafił na zaplanowaną niską orbitę wokółziemską. Później Friegat dwa razy włączał silniki przyspieszające. Na orbicie o wysokości 820 km oddzielił się od niego satelita Mietieor-M. Nastąpiło to 59 min. 46 s po starcie.

Później Friegat umieszczał na zaplanowanych orbitach pozostałe satelity. Było to 16 satelitów rosyjskiej konstelacji systemu automatycznej identyfikacji SITRO-AIS do śledzenia obiektów morskich oraz jeden satelita teledetekcji Ziemi Zorkij-2M. Wszystkie te satelity zostały wyprodukowano przez rosyjskie prywatne przedsiębiorstwo Sputniks.

17. satelitą wyniesionym przez Sojuza był Pars-1 opracowany przez Irańskie Centrum Badań Kosmicznych dla Irańskiej Agencji Kosmicznej. Jego masa wynosi 134 kg. Satelita jest wyposażony w trzy kamery, które działają, odpowiednio, w trzech zakresach widma: widzialnym, krótkofalowej podczerwieni i termicznej podczerwieni.

Mietieor-M to satelita meteorologiczny. Jest wyposażony w urządzenia umożliwiające monitorowanie grubości warstwy ozonowej i sytuacji radiacyjnej w przestrzeni blisko Ziemi. Może także obserwować powierzchnię morza.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.