Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwszy lot silnikowy Talon TA-1

Nowe technologie, Przemysł lotniczy, Lotnictwo cywilne, 11 marca 2024

9 marca 2024 Stratolaunch zrealizował pierwszy lot z napędem hiperdźwiękowego pojazdu testowego Talon TA-1. Leciał on 200 s przekraczając prędkość Ma4. Po wyłączeniu silnika TA-1 kontynuował lot swobodny jeszcze przez 5 minut. Ostatecznie rozbił się u wybrzeży Kalifornii.

Pojazd hipersoniczny TA-1 po oddzieleniu od nosiciela Roc. Za chwilę zostanie uruchomiony silnik Hadley, który nada mu prędkość bliską Ma5 / Zdjęcie: Stratolaunch

TA-1 został wyniesiony na wysokość samodzielnego lotu przez samolot Roc. Oddzielił się od nosiciela o 9:40 czasu pacyficznego, gdy ten leciał nad Kalifornią na zachód od bazy Vendenberg. W początkowej fazie lot był śledzony przez wyposażony w różnego typu kamery samolot L-39.

Pojazd TA-1 napędzany jest silnikiem rakietowym Hadley. Został on zbudowany przez Ursa Major. Silnik ma pozwolić na kilkuminutowe loty z prędkością hipersoniczną. Docelowo pochodne TA-1 mają być pojazdami wielokrotnego użytku.

USA pokładają duże nadzieje w programie realizowanym przez Stratolaunch. Do tej pory pozostają bowiem daleko w tyle w zakresie budowy pojazdów hipersonicznych za Rosją i Chinami.

Na drugą połowę roku zaplanowano test pojazd TA-2. Ma on po wykonaniu lotu hiperdźwiękowego wylądować w bazie Vandenberg.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.