Försvarets materielverk (FMV, administracja ds. zakupów materiałowych szwedzkich sił zbrojnych) przeprowadziła niedawno testy weryfikacyjne i ocenę nowego systemu wparcia dowodzenia LSS Mark. Próby zrealizowano we współpracy z batalionem zmechanizowanym Försvarsmakten (sił zbrojnych) i Totalförsvarets forskningsinstitut (FOI, Instytutem Badań Obronnych).
LSS Mark to system wsparcia dowodzenia na szczeblu taktycznym dla komponentu lądowego sił zbrojnych. Będzie on wdrażany w całych szwedzkich siłach zbrojnych począwszy od wojsk lądowych. Jest on integrowany na pojazdach, takich jak bojowe wozy piechoty i czołgi. Umożliwia on dowodzenie jednostkami od szczebla dywizji po pojedynczego żołnierza. W październiku ub. r. Szwedzi podpisali umowę z Elbit Systems dotyczącą wsparcia integracji tych systemów w wojsku.
W ramach niedawnych prób wybrane elementy batalionu przygotowywały pojazdy do przedsięwzięcia już w garażach a cykl sprawdzania systemów łączności zajął kilka dni. Następnie rozpoczęły się działania w polu. W ciągu pierwszych dni kierowano manewrami batalionu. Kolejnym krokiem było ćwiczenia natarcia. FMV miała więc okazję do dokładnego sprawdzenia wielu elementów, w tym łączności radiowej, anten, mikrofonów i urządzeń nagrywających.
– Kiedy batalion ćwiczył atak, sprawdziliśmy co potrafi system wsparcia dowodzenia. Celem była odpowiedź na pytanie, czy za pomocą systemu można dowodzić batalionem zmechanizowanym – powiedział kierownik projektu FMV Magnus Torneheim. Sprawdziliśmy także, jak jednostka się zachowuje, na jakim dystansie jest możliwa do wykrycia za pomocą bezzałogowców i rozpoznania elektromagnetycznego. Zrobiliśmy szereg małych testów, a wszystkie z nich miały wykazać czy jest to odpowiedni system do dowodzenia batalionem – dodał Torneheim.
Do tej pory wszystkie elementy systemów wsparcia dowodzenia, w tym węzły łączności, systemy zarządzania walką (BMS) czy systemy zasilania były testowane w warunkach laboratoryjnych. Szwedzi postanowili zmienić to podejście dokonując sprawdzeń w realnych warunkach na prawdziwym sprzęcie i z wyszkolonym personelem wojskowym. Daje to lepszą szansę do weryfikacji.
Teraz FMV planuje dalsze szkolenie personelu technicznego sił zbrojnych, by przygotować go do obsługi systemu LSS Mark. Po zakończeniu oceny systemu sporządzony zostanie raport. Po pozytywnej weryfikacji systemu LSS Mark będzie mógł trafić do eksploatacji (Elbit w cyfryzacji szwedzkiej armii, 2023-10-25).