Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

US Navy i Royal Navy ćwiczą blokadę irańskiej floty podwodnej

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 04 grudnia 2007

Marynarki W. Brytanii i USA przeprowadziły w północnej części Morza Arabskiego, u wylotu Cieśniny Ormuz, głębinowe manewry z udziałem dwóch atomowych okrętów podwodnych - USS Miami (SSN 755) i HMS Talent (S92). Nieoficjalnie wiadomo, że ćwiczono blokadę irańskiego portu Bandar Abbas.

Rejon operacji Sandstone widziany okiem satelity, z zaznaczonym portem Bandar Abbas nad cieśniną Ormuz prowadzącą do Zatoki Perskiej

W porcie tym stacjonują trzy najcichsze i najcenniejsze okręty podwodne Republiki Islamskiej - jednostki typu Kilo, takie jak polski ORP Orzeł.

Miami i Talent przeprowadziły w październiku 2007 sześciodniową operację pod kryptonimem Sandstone, ćwicząc na ciepłych i płytkich wodach oblewających wybrzeża południowo-wschodniego Iranu lokalizowanie okrętów podwodnych i różne scenariusze walki w głębinach. Wiadomo, że jednostki działały w zespole, dublując zakres obszaru penetrowanego hydroakustycznie. Ale także prowadziły na nieznanych dotąd wodach symulowane pojedynki.

Główne role w ćwiczeniach grali sonarzyści i analitycy dźwiękowi. Komandor porucznik Greg A. Kunz z amerykańskiego zespołu zadaniowego US Navy - Task Force 54 poinformował, że próbowano możliwości manewrowe i zdolności techniczne jednostek atomowych nowym dla nich środowisku wodnym. Ćwiczono też sposoby wychodzenia spod ataku mniejszych i bardziej zwrotnych okrętów o napędzie klasycznym, takich jak Kilo.

Komandor porucznik Todd Santala z obsady maszynowni USS Miami powiedział, że załogi obu okrętów otrzymały maksimum swobody w wykonaniu powierzonych im do przećwiczenia zadań. Ostro pracowali specjaliści odpowiedzialni za lokalizację obcych okrętów, ale wiele o manewrowaniu siłownią jądrową na płytkich, ciepłych wodach dowiedzieli się też marynarze obsługujący zespoły napędowe.

Według oficjalnego komunikatu US Navy, operacja Sandstone przebiegała w ramach misji wzmacniania bezpieczeństwa żeglugi na wodach międzynarodowych - MSO (Maritime Security Operation). Jej zakres obejmuje odtworzenie warunków stabilności i bezpieczeństwa ruchu statków w danym akwenie, a także wspomaganie działań antyterrorystycznych i zapewnienie spokoju na wodach przybrzeżnych.

Specjaliści morscy i analitycy nie mają jednak wątpliwości co do rzeczywistego charakteru ćwiczeń. Po raz pierwszy Amerykanie i Brytyjczycy ujawnili dokonanie głębinowego rekonesansu w strategicznie ważnym regionie transportu ropy naftowej. To wyraźne ostrzeżenie dla floty podwodnej Iranu i powrót do taktyki z czasów zimnej wojny, kiedy okręty podwodne NATO blokowały arktyczne wody przy bazach rosyjskich okrętów podwodnych. Tym razem blokada ma ułatwić trudne zadanie lokalizacji małych, cichych okrętów podwodnych o napędzie klasycznym na płytkich wodach o różnym zasoleniu.

Źródła brytyjskie podają, że HMS Talent powrócił już na wody europejskie. Analitycy uważają, że został on zastąpiony na dyżurze blokadowym przez inny okręt atomowy Royal Navy. I Amerykanie, i Brytyjczycy gromadzą w pobliżu Bandar Abbas bibliotekę ech hydroakustycznych, przydatną w ewentualnych działaniach bojowych.

Brytyjskie media uważają, że premier Gordon Brown zgodził się już na udział Londynu w ewentualnej zbrojnej akcji USA przeciw Iranowi, choć Brytyjczycy nie wzięliby udziału w pierwszym ataku powietrznym. Operacja Sandstone ukazuje, że jednym z rozważanych scenariuszy zaangażowania Brytyjczyków może być morska odpowiedź na próbę zablokowania przez flotę irańską Cieśniny Ormuz.


Drukuj Góra