Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pole magnetyczne wokół Sagittarius A*

Nowe technologie, Publikacje, 31 marca 2024

Zespół Event Horizon Telescope (EHT) odkrył silne i zorganizowane pole magnetyczne krążące wokół położonej w centrum Drogi Mlecznej supermasywnej czarnej dziury Sagittarius A* (Sgr A*). Sgr A* znajduje się 27 tys. lat świetlnych od Ziemi. Ma masę około 4 mln razy większą od Słońca.

Zdjęcie: EHT Collaboration

W 2022 opublikowano pierwsze zdjęcie Sgr A* wykonane przez zespół EHT. Ujawniło ono, że wygląda ona bardzo podobnie do znacznie większej czarnej dziury w centrum galaktyki Messier 87 (M87*). To skłoniło do zbadania Sgr A* w świetle spolaryzowanym, co pomogło zbadać otaczające ją pole magnetyczne. Silne i uporządkowane pola magnetyczne mają kluczowe znaczenie dla interakcji czarnych dziur z gazem i materią wokół nich.

EHT to międzynarodowe porozumienie utworzona dla uzyskania stałego, długoterminowego postępu w ulepszaniu możliwości interferometrii bardzo długiej linii bazowej (VLBI) na falach krótkich. Zespół EHT wykorzystuje technikę łączenia anten radiowych na całym świecie w celu stworzenia interferometru wielkości Ziemi. Służy on do pomiaru wielkości obszarów emisyjnych dwóch supermasywnych czarnych dziur o największych pozornych horyzontach zdarzeń: SgrA* w centrum Drogi Mlecznej i M87 w centrum galaktyki Panna A.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.