Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rosyjski uciekinier zabity 6 strzałami

Ludzie, Konflikty zbrojne, Lotnictwo wojskowe, 01 kwietnia 2024

Według anonimowych źródeł w hiszpańskiej Gwardii Cywilnej, cytowanych przez New York Times, rosyjski pilot, który w sierpniu 2023 uprowadził na Ukrainę śmigłowiec Mi-8, został zabity 6 strzałami. Na miejscu zabójstwa znaleziono 6 łusek po nabojach do pistoletu Makarowa. Hiszpanie oceniają, że zabójcami byli zawodowcy.

Rosyjski pilot, Maksim Kuzminow, po uprowadzeniu śmigłowca otrzymał 500 tys. dolarów nagrody i został przewieziony do Hiszpanii, gdzie od października 2023 mieszkał pod przybranym nazwiskiem, jako 33-letni Ukrainiec Igor Szewczenko, w mieście Villajoyosa na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Okazał się jednak człowiekiem bardzo nieostrożnym. Prowadził aktywny tryb życia, jeździł czarnym Mercedesem klasy S, kręcił się po barach, w których gromadzili się imigranci z Rosji i Ukrainy, dużo pił. Według hiszpańskiej policji, jego miejsce pobytu mogło zostać odkryte przez Rosjan, gdy skontaktował się ze swoją dziewczyną.

Rosyjski pilot, Maksim Kuzminow, który uprowadził na Ukrainę śmigłowiec Mi-8 / Źródło: Główny Zarząd Wywiadu MO Ukrainy – YouTube

11 lutego 2024 – dwa dni przed zabójstwem, w odległej o godzinę jazdy Murcji – nieznani sprawcy ukradli biały samochód Hyundai Tucson. 13 lutego dwie zamaskowane osoby wjechały nim do garażu domu, w którym mieszkał Kuzminow. Czekali na niego kilka godzin. Gdy Rosjanin ok. 16:20 dotarł do garażu, krzyczeli do niego i kilkukrotnie strzelali. Gdy Kuzminow leżał już na podłodze przejechali go samochodem. Później ten samochód znaleziono spalony kilka kilometrów od miejsca zabójstwa.

Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy informował, że 28-letni kpt. Kuzminow, który najpierw służył na Dalekim Wschodzie, sam skontaktował się z Ukraińcami. Po znalezieniu się w strefie działań bojowych poleciał śmigłowcem Mi-8 na Ukrainę na małej wysokości w ciszy radiowej. Wystartował z rejonu Kurska, a wylądował pod Charkowem. Śmigłowiec przewoził części zamienne do rosyjskich myśliwców Su-27 i Su-30SM.

Kpt. Kuzminow był pilotem 319. wydzielonego pułku śmigłowców Lotnictwa Armii Rosyjskiej. Formacja ta wchodzi w skład 11. Armii Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej Wschodniego Okręgu Wojskowego ze stałym punktem bazowania na lotnisku Czernichowka na Terytorium Nadmorskim.

W październiku 2023 telewizja Rossija 1 wyemitowała reportaż o uprowadzeniu śmigłowca. Podano, że oprócz dowódcy załogi, Kuzminowa, znajdował się w nim technik pokładowy Nikita Kirianow i nawigator Kuszbacht Tursunow, którzy nie byli zaangażowani w porwanie. Zostali oni zastrzeleni przez ukraińskich żołnierzy (potwierdził to teraz NYT).


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.