Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Senegal chce zlikwidować francuską bazę

Strategia i polityka, 06 kwietnia 2010

Władze Senegalu, w 50 rocznicę uzyskania niepodległości, zdecydowały się na zamknięcie francuskiej bazy wojskowej w Dakarze. Rozpoczęto w tej sprawie negocjacje z Paryżem.

</span>W bazie w Dakarze stacjonują m.in. przedstawione na zdjęciu, morskie <span>Breguet Atlantic, ale również transportowe C-160 Transall i śmigłowce Eurocopter AS 555 Fennec. Lotnisko jest również wykorzystywane przez samoloty wczesnego ostrzegania. Bezpieczeństwa obiektu strzeże wydzielony oddział wojsk lądowych / Zdjęcie: afriqeredaction.com

Francuzi są obecni wojskowo w Senegalu od 350 lat. Rejon ten stał sie pierwszą kolonią Paryża na południe od Sahary. Obecnie w bazie BA 160 Dakar Ouakam stacjonuje 1200 francuskich żołnierzy. Obiekt obsługuje 3 tys. cywilów, głównie Senegalczyków.

Od kilku tygodni przedstawiciele miejscowych władz informują o planach zamknięcia bazy, co ma być ukoronowaniem obchodów 50-lecia niepodległości. Wczoraj, po pierwszej turze rozmów z prezydentem Abdoulaye Wade, Brice Hortefeux minister spraw wewnętrznych powiedział, że Francuzi pozostaną w tych krajach afrykańskich, które sobie tego życzą.

Mimo ciepłych słów, pod adresem Senegalczyków, w tym o szanowaniu ich suwerennych decyzji, minister dał jednak do zrozumienia, że Paryż nie zgodzi się bez walki na zamknięcie bazy. Obie strony do tej pory jedynie zgodziły się na rozpoczęcie rozmów o przyszłości instalacji wojskowych.

Baza w Dakarze ma dla Francji strategiczne znaczenie. Kraj ten dysponuje bowiem na Czarnym Lądzie trzema stałymi bazami: w Dżibuti, Libreville w Gabonie i właśnie w Dakarze. Są one położone południkowo. Dakar jest najbardziej wysunięty na zachód, dając doskonały wgląd na Atlantyk i pozwalając objąć wpływami wojskowymi Afrykę Zachodnią.

Pamiętać również należy, że właśnie Francja, obok USA, Chin i RPA, dysponują największymi wpływami na tym kontynencie, o czym świadczy również liczba zaangażowanych żołnierzy, oscylując wokół 12-15 tys. Stanowią oni obsadę stałych baz, uczestniczą również w kilku misjach pokojowych.

W Afryce mieszka lub pracuje na stałe duża rzesza francuskich obywateli, kontynent ten ogrywa również istotną rolę we francuskim eksporcie, również specjalnym. Jest traktowany priorytetowo, jako główny obszar politycznych i gospodarczych wpływów Paryża.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.