Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Moździerz na bsl

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 07 kwietnia 2010

General Dynamics Ordnance and Tactical Systems przeprowadziła udaną próbą zrzucenia zmodernizowanego pocisku moździerzowego z pokładu taktycznego bezzałogowca.

</span>Pocisk moździerzowy z system naprowadzania i małymi statecznikami sterowania lotem, na specjalnie zaprojektowanym wyrzutniku. Prezentowane zdjęcie pochodzi z 2008, kiedy przeprowadzono pierwszą próbę, z pokładu załogowego statku powietrznego / Zdjęcie: GDOTS

Próby uzbrojenia małych bsl podejmowane są od kilku lat. Prace koncentrują się na przystosowaniu do precyzyjnych uderzeń mini-bomb Viper Strike (testy prowadzone są na RQ-5 Hunter) oraz ppk Mini-Spike.

Trzecie rozwiązanie - zastosowanie naprowadzanego pocisku moździerzowego kalibru 81 mm - zostało przyjęte przez GDOTS, wspólnie z Armament Research Development and Engineering Center (ARDEC), placówką badawczą amerykańskich wojsk lądowych. Ten pierwszy podmiot odpowiedzialny jest za całość projektu, drugi - za czujniki naprowadzania.

Zaletą projektu jest wykorzystanie bardzo tanich i masowo produkowanych pocisków, przy czym istotną rolę odgrywa ich mała masa, 4,1 kg, co pozwala na uzbrojenie w nie także powszechnie stosowanych bezzałogowców rozpoznawczych wojsk lądowych RQ-7 Shadow.

Masa ta zwiększa się do zaledwie 4,9 kg, przy zastosowaniu głowicy naprowadzającej, opartej o odbiornik GPS i system nawigacji bezwładnościowej. Dodajmy, że konstrukcja głowicy jest już częściowo sprawdzona - została oparta na rozwiązaniach, z przeznaczeniem dla pocisków moździerzy kalibru 120 mm (zobacz: Precyzyjne moździerze do Afganistanu).

</span>RQ-7, o maksymalnej masie startowej jedynie 170 kg i napędzane silnikami o mocy 38 KM, nie mogą konkurować np. ze sławnymi MQ-1 Predatorami, które zostały uzbrojone w ppk Hellfire i przeprowadziły już setki akcji bojowych. Okazuje się jednak, że również małe bsl mogą zostać uzbrojone / Zdjęcie: US Army

W grudniu 2008, na poligonie w Kingman, w stanie Arizona, przeprowadzono pierwszą, udaną próbę zrzutu zmodernizowanego pocisku moździerzowego, z pokładu klasycznego, załogowego statku powietrznego. Pocisk zademonstrował możliwości kierowania w locie.

Kilka dni temu próbę powtórzono, tym razem z pokładu bsl. Producent oświadczył, że test zakończył się sukcesem, choć podobnie jak w 2008, nie ujawniono, czy pocisk zniszczył cel.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.