Spółki wchodzące w skład Polskiej Grupy Lotniczej – Polskie Linie Lotnicze LOT, LOT Crew i Polska Akademia Lotnicza – zawarły 11 kwietnia 2024 umowę o partnerstwie z Państwową Akademią Nauk Stosowanych w Chełmie.
Głównym celem współpracy jest realizacja programu stypendialnego dla najlepszych studentów specjalizacji pilotaż. Dodatkowe aktywności oparte będą na wymianie wiedzy i zasobów pomiędzy podmiotami, a także na dodatkowych szkoleniach i warsztatach.
W ramach programu zakwalifikowani studenci przejdą szkolenia MCC (Multi-Crew Cooperation Course), JOC (Jet Orientation Course) oraz UPRT Advanced (Upset Recovery Training), dzięki którym zdobędą kompetencje podwyższające ich kwalifikacje na rynku lotniczym, a także będą mieli możliwość nabywania nowych umiejętności pod okiem doświadczonych instruktorów PLL LOT.
Najlepsi adepci pilotażu będą mogli jednocześnie poznać świat branży lotniczej dzięki wycieczkom do ośrodka szkoleniowego LOT Flight Academy, możliwość odbycia praktyk zawodowych w PAL i PLL LOT oraz odbycie lotów na jumpseat w samolotach rodziny Embraer i Boeing 737 (PLL LOT ponownie łączą Warszawę z Atenami, 2024-04-11).
Stypendyści otrzymają również wsparcie merytoryczne podczas pisania prac dyplomowych poprzez zezwolenie na uczestnictwo w określonych działaniach praktycznych.
Ponadto w ramach podpisanej umowy, LOT Crew co roku będzie organizować warsztaty dla studentów uczelni zainteresowanych programem stypendialnym, których tematem przewodnim będzie przygotowanie się do procesu rekrutacyjnego oraz przedstawienie wskazówek, jak rozpocząć karierę w liniach lotniczych (Nowy pas na lotnisku PWSZ w Chełmie, 2021-08-20).
PANS jest pierwszą z trzech uczelni wyższych w Polsce, z którą PLL LOT podpiszą umowy partnerskie. Partnerstwa z pozostałymi zostaną ogłoszone już niebawem.