Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Szkolenie ratowników w Aeroklubie Krakowskim

Ćwiczenia, Lotnictwo cywilne, Służby państwowe, 28 kwietnia 2024

26 kwietnia 2024 na lotnisku Aeroklubu Krakowskiego w Pobiedniku Wielkim odbyły się ćwiczenia służb ratowniczych, mające na celu zaznajomienie ich ze specyfiką działań podczas wypadków z udziałem statków powietrznych i przećwiczenie wzajemnej współpracy podczas reagowania w tego typu sytuacjach.

/ Zdjęcia: Marcin Sigmund

Ćwiczenia poprzedziło szkolenie zorganizowane przez Aeroklub Krakowski, podczas którego strażaków i ratowników zapoznano z budową lekkich samolotów, kładąc główny nacisk na instalacje paliwową i elektryczną oraz procedury bezpieczeństwa podczas zabezpieczania miejsca wypadku, wydobywania poszkodowanych z wraku i gaszenia pożarów samolotów.

Głównym elementem ćwiczeń, w którym wzięli udział strażacy ze specjalizującej się w zakresie ratownictwa technicznego, chemicznego i ekologicznego Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 4 Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, Ochotniczych Straży Pożarnych w Pobiedniku Małym, Wawrzeńczycach i Złotnikach oraz ratownicy Pogotowia Ratunkowego w Proszowicach i policjanci ze Słomnik, była akcja ratownicza po symulowanym zderzeniu samochodu z samolotem Cessna 152.

Do zdarzenia doszło kilka minut po godz. 11:00, gdy w poruszający się drogą kołowania Alpha w kierunku od pasa startowego do hangaru samolot uderzył z dużą prędkością samochód, w którym znajdowały się 2 nieuprawnione do poruszania się po lotnisku osoby. W wyniku kolizji z samolotu po chwili zaczął wydobywać się dym, a znajdująca się na jego pokładzie pilotka, która z powodu zadymienia miała trudności w oddychaniu, doznała potłuczeń i złamania ręki. Pasażerka samochodu złamała nogę i straciła przytomność, a kierująca nim, która doznała tylko potłuczeń, w ataku paniki zaczęła uciekać z miejsca zdarzenia.

Widzący sytuację dyrektor aeroklubu podjął decyzję o natychmiastowym powiadomieniu służb ratowniczych i zamknięciu lotniska, publikując depeszę NOTAM oraz do przyjazdu służb pełnił obowiązki koordynatora działań, udzielając też pojawiającym się na lotnisku służbom informacje o rodzaju zdarzenia, liczbie i stanie poszkodowanych, a następnie wspierał działania Kierującego Działaniami Ratowniczymi.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia, strażacy zajęli się wydobyciem i ewakuacją poszkodowanych, gaszeniem pożaru silnika samolotu oraz udzielaniem pomocy przedmedycznej do czasu przejęcia rannych przez przybyłych na miejsce akcji ratowników medycznych.

Zadaniem przybyłych na miejsce wypadku funkcjonariuszy policji było m. in.: zatrzymanie sprawcy wypadku, ustalenie rozmiaru i charakteru zdarzenia, liczby rannych, odniesionych przez nich obrażeń, poznanie personaliów poszkodowanych i pozostałych uczestników zdarzenia, a także zabezpieczenie i udrożnienie dróg dojazdowych do lotniska.

Podczas ćwiczeń doskonalono działania i współdziałanie służb ratowniczych, porządkowych i lotniskowych podczas reagowania na wypadek lotniczy. Na ich zakończenie, strażacy mogli się też przekonać się jak zapalają się różne rodzaje paliwa lotniczego i jak je gasić.

Lotnisko Aeroklubu Krakowskiego w Pobiedniku Wielkim jest lotniskiem publicznym o ograniczonej certyfikacji, dlatego raz na dwa lata muszą być na nim prowadzone kompleksowe ćwiczenia z zakresu reagowania na wypadki lotnicze, w których biorą udział różne rodzaje służb ratowniczych i porządkowych.
GaleriaDrukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.