Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Więcej środków na szwedzką obronność

Strategia i polityka, Publikacje, 29 kwietnia 2024

Szwedzka komisja obrony publikowała raport na temat rozwijania zdolności obronnych Szwecji na najbliższe lata. Rozbudowa i modernizacja Försvarsmakten (sił zbrojnych) ma być możliwa m.in. dzięki zwiększeniu budżetu obronnego do 2,5% PKB do 2030. Raport został zaprezentowany ministrowi obrony Pålowi Jonsonowi i ministrowi obrony cywilnej Carlowi-Oskarowi Bohlinowi.

Dodatkowe środki mają umożliwić Szwedom na rozbudowę sił zbrojnych, polepszanie systemu szkolenia i zakupy sprzętu i uzbrojenia / Zdjęcie: Försvarsmakten

Według komisji obrony zwiększanie wydatków obronnych na przynieść dodatkowe środki na ten cel w wysokości 52,8 mld SEK (19,5 mld PLN) według obecnych cen. Z kolei na obronę cywilną od 2028 dodatkowe środki mają wynieść co najmniej 15 mld SEK (5,5 mld PLN). Dla porównania w tym roku Szwecja po raz pierwszy od 1997 ma mieć budżet na poziomie przekraczającym 2% PKB. Ma to dać kwotę w wysokości 119 mld SEK, a w 2030 ma ona wzrosnąć do 185 mld SEK.

Plany Sztokholmu mają wynikać z kilku kluczowych czynników. Jednym z nich jest pogarszająca się sytuacja bezpieczeństwa. Jednocześnie od 7 marca br. Szwecja stała się pełnoprawnym członkiem NATO, co zasadniczo zmieniło 200-letnią politykę neutralności Szwecji. Stawia to przed nią wiele obowiązków i zobowiązań, by uczestniczyć w realizacji m.in. artykułu 5. Traktatu Północnoatlantyckiego (Szwecja w NATO, 2024-03-07).

Zdaniem wielu analityków, Szwecja dysponuje potencjałem ukierunkowanym głównie na defensywę i działanie głównie na własnym terytorium. Wraz z członkostwem w NATO powinna nastąpić przebudowa Försvarsmakten by uzyskać zdolności do wspierania sojuszników i projekcji siły na europejskim teatrze.

Komisja obrony zaproponowała by nadać priorytet dla formowania dwóch brygad, by do 2030 siły zbrojne dysponowały trzema brygadami zmechanizowanymi i jedną piechoty. Na północy kraju ma zostać sformowany Pułk Piechoty Norrland, który ma być zorganizowany jak na czas wojny. Wzrosnąć ma również pobór. Z obecnych 8 tys. do 10 tys. osób rocznie w 2030. W 2032 ma to być już 12 tys. a w 2035 nawet 14 tys. Jednocześnie zgodnie z wymaganiami wojennymi planuje się szkolenia przypominające dla poborowych znajdujących się w rezerwie.

Zwiększeniu powinna ulec dostępność personelu dla Svenska Marinen (marynarki wojennej) co ma przełożyć się na większe możliwości operacyjne. Planowane jest również wzmocnienie obrony powietrznej, w tym lepsze dostosowanie jej do zwalczania bezzałogowców. Szwedzi chcą pozyskiwać większe ilości niezbędnego zaopatrzenia, w tym amunicję przeciwlotniczą, pociski manewrujące i części zamienne.

W planach jest formowanie nowych jednostek obrony terytorialnej. Zostaną one zorganizowane w 20 kompanii i plutonów. Więcej środków ma trafiać do ochotniczych organizacji obronnych. Rozszerzony ma zostać także program szkolenia oficerów (Rekordowa szwedzka pomoc dla Ukrainy, 2024-02-21, Wzrost wydatków obronnych w NATO, 2024-02-15).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.