Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

BAE Systems największym producentem broni

Przemysł zbrojeniowy, 12 kwietnia 2010

Według instytutu SIPRI, w 2008 największym producentem uzbrojenia i sprzętu wojskowego na świecie była BAE Systems.

BAE Systems to ogromny konglomerat, zajmujących się produkcją praktycznie wszystkich systemów wojskowych, z przeznaczeniem głównie dla sił zbrojnych Wielkiej Brytanii i USA. Największe zyski czerpie z dostaw najdroższych systemów walki: samolotów i okrętów wojennych. Prezentowane dwa, zwodowane już niszczyciele Typu 45, kosztują ponad 1 mln GBP za egz. / Zdjęcie: Royal Navy

Instytut SIPRI z siedzibą w Sztokholmie, jest jednym z najważniejszych ośrodków monitorowania sytuacji wojskowej świata. Opublikowana w bieżącym miesiącu analiza dotyczy stu największych producentów uzbrojenia i wyposażenia wojskowego. Pracujący dla SIPRI naukowcy z kilku wiodących uczelni na świecie, zabrali dane, dotyczące produkcji specjalnej, z wyłączeniem Chin, tworząc - po raz kolejny - listę stu największych wytwórców broni i wyposażenia wojskowego, tym razem za 2008.

Po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat liderem rankingu została spółka spoza USA - brytyjska BAE Systems. Zanotowała ona obrót specjalny o równowartości 32,4 mld USD. To nieco więc niż Lockheed Martin (29,9 mld) i Boeing (29,2 mld). Jeszcze w 2007 układ w czołowej trójce był zupełnie inny. Na pierwszym miejscu był Boeing, później BAE Systems i Lockheed Martin, z niewielkimi różnicami w wartości obrotów, między 29,4 a 30,4 mld USD.

Na kolejnych pozycjach listy nie zanotowano już większych zmian. Następne miejsca w 2008 zajęły: Northrop Grumman (26 mld USD), General Dynamics (22,7), Raytheon (21), amerykańskie filie BAE Systems (20), EADS (17,9), włoska Finmeccanica (13,2), L-3Communications (12,2) i francuski Thales (10,8). Pozostałe przedsiębiorstwa zanotowały obroty poniżej 10 mld USD.

W czołowej dwudziestce, podobnie jak w latach poprzednich dominują spółki z USA i Europy Zachodniej. Po raz pierwszy do tego elitarnego grona awansowała jednak rosyjska Ałmaz-Antej (producent m.in. rakietowych systemów przeciwlotniczych), z obrotem 4,3 mld USD.

Lista 100 największych producentów wiąże się z poziomem wydatków wojskowych poszczególnych państw i inwestowaniem w poszczególne systemu broni. Przedsiębiorstwa te zanotowały w 2008 obrót w wysokości 385 mld USD, o 39 mld większy, niż w rok wcześniej - był to bowiem okres wzrostu wydatków wojskowych na świecie. Dodać przy tym można, że suma ta kilkukrotnie przekroczyła kwoty pomocy dla krajów rozwijających się (120 mld USD rocznie).

Wśród wymienionych spółek, 45 jest z Ameryki Północnej. Ich obrony stanowią 60% łącznej sumy sprzedaży podmiotów z listy. Odzwierciedla to fakt, że USA mają największe wydatki wojskowe. Kolejne 34 przedsiębiorstwa (32% obrotu) to podmioty z Europy Zachodniej. Stosunkowo silną pozycję - również wynikająca z poziomu nakładów państwowych na siły zbrojne - zanotowało 7 przedsiębiorstw z Rosji, z 3-procentowym udziałem w ogólnej puli obrotów. Na liście znalazły się również - w mniejszej liczbie - spółki z Japonii, Izraela, Indii, Korei Południowej i Singapuru.

W 2008 zaznaczył się silny wzrost dostaw sprzętu dla wojsk lądowych, co wynikało ze zintensyfikowania działań w Afganistanie. Największym beneficjantem tych zmian była amerykańska Navistar. Ten producent m.in. opancerzonych samochodów patrolowych zanotował obrót w wysokości 3,9 mld USD, 12-krotnie większy niż w 2007 i awansował dzięki temu na 20. pozycję rankingu.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.