Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Chrzest Vanguarda US Navy

Bezzałogowce, Przemysł stoczniowy, Marynarka wojenna, 08 maja 2024

US Navy ogłosiła z opóźnieniem, że 25 kwietnia 2024 odbyła się uroczystość chrztu najnowszego bezzałogowego pojazdu nawodnego. Jednostka, która otrzymała nazwę Vanguard(OUSV 3) została ochrzczona na terenie odpowiedzialnej za jego budowę stoczni Austal USA w Mobile w Alabamie.

Vanguard wejdzie w skład dywizjonu bezzałogowców US Navy USVDIVONE jako trzecia jednostka / Zdjęcie: Austal USA

Vanguard jest pierwszym bezzałogowym okrętem tej klasy budowanym na zlecenie Pentagonu w ramach programu Overlord. Celem tego programu jest przyspieszenie wdrażania bezzałogowców w całej US Navy. Eksperymentalne i prototypowe jednostki wchodzą obecnie do wyposażenia i mogą pełnić ważną rolę we wdrażaniu pojazdów tej klasy do działań operacyjnych.

Doświadczenia zdobyte w czasie Overlord zostaną wykorzystane w programie Large USV, zakładającym budowę dużych nawodnych bezzałogowców. Mają się one charakteryzować niskim kosztem, dużą autonomicznością i modułowością, pozwalającą stosować różne moduły zadaniowe.

Ochrzczona właśnie jednostka jest efektem współpracy Austal USA i L3Harris. Stępka pod nią została położona niedawno, bo w styczniu br. Wkrótce Vanguard ma dołączyć do innych bezzałogowców podlegających pierwszemu dywizjonowi bezzałogowców US Navy – Unmanned Surface Vessel Division One (USVDIVONE, Testy SM-6 z USV Ranger, 2021-09-05).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.