Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Fincantieri przejmuje UAS Leonardo

Transakcje, Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 11 maja 2024

Włoskie przedsiębiorstwo stoczniowe Fincantieri z Triestu ogłosiło 9 maja 2024, że podpisało wiążącą umowę o przejęciu od Leonardo oddziału Underwater Armaments Systems (UAS). UAS został pierwotnie utworzony jako Whitehead Alenia Sistemi Subacquei, spółka zależna należąca w całości do włoskiej grupy Alenia, specjalizująca się w budowie broni podwodnej i systemów elektronicznych, takich jak torpedy, systemy sonarowe i podwodne środki przeciwdziałania. W 2016 Whitehead Alenia została przejęta przez Leonardo.

Ilustracja: UAS Leonardo

Przejęty od Leonardo oddział UAS kontroluje 50% udziałów w spółce EuroTorp, która w pozostałej części należy do francuskiej Naval Group i Thalesa. EuroTorp jest odpowiedzialny m.in. za rozwój i budowę lekkiej torpedy MU90.

W 2023 UAS wygenerował przychód w wysokości około 160 mln EUR i zysk przed odsetkami, podatkami i amortyzacją (EBITDA) w wysokości 34 mln EUR w zakładach produkcyjnych w Livorno i Pozzuoli. Leonardo wycenił wartość oddziału na 415 mln euro. Składa się ona ze stałego składnika wartego 300 mln EUR – zwykłych mechanizmów dostosowania cen, i składnika zmiennego o łącznej wartości do 115 mln EUR.

Fincantieri zamierza sfinansować akwizycję poprzez podwyższenie kapitału do maksymalnie 500 mln euro, wsparte emisją opcji i akcji w dwóch transzach. Oczekuje się, że transakcja zostanie sfinalizowana na początku 2025. Obecnie podlega ona autoryzowaniu typowemu dla tego typu operacji.

Fincantieri i Leonardo współpracują ze sobą od wielu lat. W październiku 2023 oba przedsiębiorstwa podpisały list intencyjny w sprawie zacieśnienia współpracy w sektorze podwodnym. Obecne przejęcie umożliwi Fincantieri umocnienie pozycji w dziedzinie akustyki podwodnej, a także w sektorze broni podwodnej.

Przygotowanie transakcji przez Leonardo było wspierane przez Rothschild & Co. jako doradcę finansowego, Studio Cappelli RCCD, jako doradcę prawnego, oraz przez PwC, odpowiedzialne za przygotowanie dokumentacji finansowej UAS. Transakcja została jednogłośnie zatwierdzona przez Radę Dyrektorów Leonardo jako uzasadniona.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.