Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nowy skafander kosmiczny SpaceX

Astronautyka, Nowe technologie, 12 maja 2024

SpaceX zaprezentował skafander przeznaczony dla prywatnych astronautów do wykonywania spacerów kosmicznych. Ma on być wykorzystywany w czasie czarterowych misji kapsuły załogowej Crew Dragon. Wyjście w przestrzeń kosmiczną jest nową ofertą przedsiębiorstwa Elona Muska.

Zdjęcie: SpaceX

Lot, którego start zaplanowano na lato bieżącego roku, ma być pierwszą z trzech misji demonstracyjnych z wykorzystaniem urządzeń opracowanych i sfinansowanych przez przedsiębiorcę i poszukiwacza przygód Jareda Isaacmana. Program Polaris jest kontynuacją misji Isaacmana Inspiration 2021, która była pierwszym prywatnym czarterem SpaceX i debiutem przedsiębiorcy jako prywatnego astronauty.

Program Polaris ma rozpocząć się od umieszczenia Crew Dragon z czteroosobową załogą na orbicie sięgającej prawie 1200 km nad Ziemią. Następnie kapsuła ma wznieść się na 1400 km. Będzie to największa wysokość załogowego lotu kosmicznego od czasu ostatniej misji księżycowej Apollo w 1972.

Następnie Crew Dragon ma zejść na orbitę o wysokości około 700 km. Tam powinien odbyć pierwszy spacer kosmiczny prywatnych astronautów. Isaacmanowi na zewnątrz kapsuły ma towarzyszyć członkini załogi i pracownica SpaceX, Sarah Gillis. Ponieważ Crew Dragon nie ma śluzy powietrznej, cała kapsuła zostanie pozbawiona ciśnienia podczas operacji, która ma potrwać 2 godziny.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.