Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

AU MON poszukuje MMSD

Przemysł zbrojeniowy, Transakcje, 14 maja 2024

Wczoraj, 13 maja 2024, Agencja Uzbrojenia MON ogłosiła postępowanie konkurencyjne w sprawie dostawy Mobilnych Modułów Stanowiska Dowodzenia (MMSD) wraz z okablowaniem. Podmioty zainteresowane udziałem w postępowaniu mogą składać wnioski o dopuszczeniu do udziału do 17 czerwca 2024. Szacowany czas obowiązywania potencjalnej umowy to 7 lat, co może wskazywać na dużą liczbę procedowanych kontenerów dowodzenia.

Jest to już trzecie postępowanie na MMSD dla Wojska Polskiego. Wcześniejsze umowy na dostawy dla WP zawierano w 2017 i w 2022 / Zdjęcie: WZŁ-1

Szczegóły na temat zamówienia i wymagań mają zostać określone toku postępowania z udziałem uczestniczącym w nim podmiotów. Jak głosi komunikat AU MON zestawy MMSD mają występować w konfiguracji małej, średniej i dużej. Mają być zbudowane w oparciu o kontenery 20-stopowe na nosicielu o wysokiej mobilności. Mogą to być pojazdy ciężarowo-terenowe i przyczepy transportowe.

Każdy kontener ma pełnić odrębną funkcję. Podstawowym wymaganiem postawionym przed MMSD będzie zastosowanie konstrukcji umożliwiającej powiększanie wewnętrznej powierzchni użytkowej poprzez rozsuwanie dwóch modułów bocznych. W ten sposób wewnątrz kontenerów możliwe będzie zapewnienie od 12 do 16 miejsc pracy dla obsad.

Wyposażenie kontenerów ma stanowić układ ogrzewania, klimatyzacji i filtrowentylacji. Mają też mieć możliwość rozwinięcia do czterech sieci teleinformatycznych o różnych klauzulach tajności.

Przewiduje się pozyskanie nie tylko kontenerów dowodzenia. Część z nich ma pełnić rolę sali konferencyjnej, pomieszczeń socjalnych, stacji zasilania, aparatowni IP i kablowni.

Ogłoszone właśnie postępowanie jest już kolejnym trzecim podejściem do zakupu MMSD. Pierwszą umowę na MMSD podpisano w kwietniu 2017, kiedy zamówiono 160 zestawów. W lipcu 2022 podpisano drugą umową zakładającą dostawę 156 MMSD z opcją na kolejnych 80 (Kolejne MMSD zamówione, 2022-07-08).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.