Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nieudany test chińskiego działa elektromagntycznego

Marynarka wojenna, Nowe technologie, 17 maja 2024

Jak podaje gazeta South China Morning Post niedawno chińska marynarka wojenna przeprowadziła test działa elektromagentycznego. Chińczycy uznali jednak test za nieudany, ponieważ nie udało im się spełnić wszystkich założeń.

Największym problemem podczas próby chińskiego działa elektromagnetycznego była zbyt wysoka prędkość obrotowa pocisku / Zdjęcie: ChAL-W

Z dostępnych informacji wynika, że z działa elektromagnetycznego wystrzelono pocisk kierowany, określany też mianem inteligentnej bomby, która osiągnęła ponad Ma5 i o ok. 14 km przekroczyła granicę stratosfery.

Jednak według prof. Lu Junyonga z Akademii Inżynierii Morskiej, który brał udział w rozwijaniu pocisku, nie wszystko poszło po myśli. Według niego, pocisk z powodu zbyt szybkiego ruchu obrotowego obrał nieprawidłową trajektorię. Ponadto pocisk nie osiągnął zakładanego w specyfikacji zasięgu i wysokości.

Odpowiedzią na komplikacje ma być zastosowanie sztucznej inteligencji, która ma wypracować niezbędne poprawki. Mimo nie spełnienia wymagań próba działa elektromagntycznego stanowi cenne doświadczenie dla Chin w dalszym rozwoju tej broni przyszłości (Energia kinetyczna zabójcza dla czołgów, 2024-01-13, Japońskie testy działa elektromagnetycznego, 2023-10-18, Testy chińskiego działa elektromagnetycznego, 2023-08-30).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.