Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

ULTRA operuje z bazy w ZEA

Bezzałogowce, Nowe technologie, Strategia i polityka, Lotnictwo wojskowe, 18 maja 2024

US Air Force rozmieściły w bazie Al Dhafra w Zjednoczonych Emiratach Arabskich rozpoznawczy bsl ULTRA (Unmanned Long-endurance Tactical Reconnaissance Aircraft). To bezzałogowiec opracowany na bazie cywilnego motoszybowca jako tania alternatywa dla wyspecjalizowanych konstrukcji wojskowych. Poza niską ceną jego zaletą jest wyjątkowa długotrwałość lotu. Wynosi ona 80 godzin.

Tani bezzałogowiec rozpoznawczy ULTRA podczas procedury przedstartowej w bazie Al Dhafra w ZEA / Zdjęcie: USAF

Al Dhafra jest bazą 380th Air Expeditionary Wing. Do tej pory operowały z niej strategiczne bsl RQ-4 Global Hawk. Uzupełniały je bojowe MQ-9 Reaper o długotrwałości lotu nie przekraczającej 27 h.

Bsl ULTRA powstał w 2019 w ramach programu prowadzonego przez Center for Rapid Innovation (CRI) podporządkowany Air Force Research Laboratory (AFRL). Został opracowany we współpracy z DZYNE Technologies Incorporated. ULTRA może przenosić ładunki o masie ponad 180 kg. Mogą to być m.in. różnego typu urządzenia rozpoznawcze.

Bsl ULTRA opracowano na bazie motoszybowców produkowanych przez Stemme. Podobnie jak pierwowzory mają chowane podwozie. Bezzałogowcowi nadano kształt utrudniający wykrycie przez systemy radiolokacyjne.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.